TV: Engström om varm utmaning – kolla även in rullning av traktordäck och kundvagn

Stigtomtaloppet slog deltagarrekord – för sjunde året i rad. I årets upplaga som blev en riktig utmaning, då det var rejält varmt i solpartierna, var Oskar Carlborg och Johanna Engström snabbaste i herr- respektive damlöpare på den långa 7,6-kilometersutmaningen. Det blev drygt 800 deltagare i alla klasser, från knattar till seniorer!

23 maj 2018 21:16

Den senare stod för en av dagens snyggaste instämplingar med ”orienteringsstickan” när han trots halkningen höll sig fast vid trästolpen och närmast gick ner i spagat.

Viljan var det inget fel på.

En prestation mycket väl i paritet med herrvinnaren gjorde Ida Blom som hade fina 15.06 och var snabbaste tjej på halva sträckans 3,8 kilometer. I mellanstadieloppet var Melker Berggren, Jönåker, sanbbast före Valdemar Hamilton, Långberg, och Ella Mellberg från Släbro.

Så gick det i Stigtomtaloppet

7,6 kilometer:

1) Oskar Carlborg 28:39, 2) Per Nilsson 28:41, 3) Dan Bäck 29:41, 4) Per Öberg Breviksskolan 31:07, 5) Martin Netterbladt 31:30, 6) Daniel Karlsson NSU 1 31:41, 7) Johan Winell 31:45, 8) Mikael Larsson Projektstyrning 31:58, 9) Johanna Engström Projektstyrning 32:06, 10) Valdemar Nord 32:08, 11) Viktor Urby Klövern 33:17, 12) Magnus Jonsson 33:20, 13) David Ringh 33:55, 14) Andreas Latif 34:21, 15) Anders Axelsson 34:36, 16) Henrik Berglund Rehns lag 1 34:39, 17) Kent Eriksson Pripp Lustans Lakejer 35:29, 18) Jesper Mindemark 35:33, 19) Fredrik Svensson 35:37, 20) Johannes Andersson Campus Nyköping 3 35:40, 21) Jonas Hultgren Rehns lag 2 35:43, 22) Robert Lundgren 35:51, 23) mattias ståhl Vilse i skogen 35:53, 24) Joonatan Nyberg Byggisarna 36:16, 25) jonas ek Vilse i skogen 36:24, 26) Svante Ramsthaler Klövern 36:47, 27) Pierre Jakobsson Alpha Runners 37:19, 28) Maciek Wieczoreé 37:27, 29) Anders Lindgren 37:29, 30) Johan Eriksson Rehns lag 2 37:49, 31) Andreas Gottfridsson Ambulansen västra Gul 37:52, 32) Jon Waddell Sogeti Long Runners 38:13, 33) Eva Lund Mattias martyrer 2 38:15, 34) Annika Hall CTT Blå 38:21, 35) Stefan Pettersson Forell Runners 38:24, 36) Alexandra Eriksson Alpha Runners 38:33, 37) Oskar Källman Projektstyrning 38:42, 38) Daniel Eberhardsson Vattenfall Värme AB 1 38:51, 39) Jonas Carlsson Malm 39:06, 40) calle berglin Vilse i skogen 39:10, 40) Gullmar Bergman 39:10, 42) Klas Österlund Limängens Gaseller 39:16, 43) Josefin Nyberg Team strong 39:21, 44) Martin Maksinen Sogeti Long Runners 39:26, 45) Lasse Karlsson 39:27, 46) daniel haglund Vilse i skogen 39:28, 47) Erik Segerberg 39:42, 48) Peter Thunström No more vass 39:52, 49) Patrik Stenils Farthållarna 40:07, 50) Erik Andersson Mästerkatten 40:23, 51) Jessica Sandberg 40:37, 51) Klara Olander 40:37, 53) Petra Janson Breviksskolan 40:41, 54) Johanna Sundelöf 40:43, 55) Jonas Karlsson 40:45, 56) Weronica Myrman 40:57, 57) Linda Söderström Af Eliten 41:29, 58) Peter Regner 41:31, 59) Robert Andersson 41:41, 60) Håkan Fälting Limängens Gaseller 41:51, 61) Henrik Carlsroth Alpha Sprint Club 41:59, 62) Veerle Larsson Breviksskolan 42:05, 62) Rebecca Kågemalm Östers långa 42:05, 64) tobbe brolin Vilse i skogen 42:23, 65) Daniel Frick 42:27, 66) Renèe Myrman 42:39, 67) Johan Lindholm 43:02, 68) Irene Gustafsson Af Eliten 43:15, 69) Albin Andersson CA Byggkontroll 43:22, 70) Hillevi Udin Strokeavdelningens hurtbu 43:27, 71) Conny Andersson CA Byggkontroll 43:38, 72) Ilma Liljengren 44:18, 73) Karoline Karlsson Ragnarök 44:23, 73) Pär Sjöholm Ragnarök 44:23, 75) Jonas Lilja 44:24, 76) Thomas Liljengren 44:25, 77) Peter Dahlberg Backebo 44:58, 78) Markus Forsberg 45:05, 79) Mattias Mejermo Rehns lag 1 45:16, 80) Eleonor Dahlberg Nissebo 45:20, 81) Daniel Campusano 45:49, 82) Anders Calltorp 46:03, 83) Rasmus Hagman Farthållarna 46:14, 84) Alexandra Björklund ALFVAD 46:15, 85) Elvira Hagman Farthållarna 46:22, 86) Judith Lofur Bärsta Lag 2 47:02, 87) Helena Fälting Limängens Gaseller 47:16, 88) Christopher HIllman 47:21, 89) Felix Stengaard Östers långa 47:29, 90) Johan Bolin Sogeti Long Runners 47:32, 91) Andreas Claesson Sogeti Long Runners 47:40, 92) Cecilia ? Team Viper2 48:11, 93) Lina ? Team Viper1 49:01, 94) Göran Herwin 49:03, 95) Ulrica Edlund Granath Team Fredrik 49:15, 96) Julia Örden Ragnarök 49:25, 97) Linda Nyström Lustans Lakejer 49:32, 98) Jorge campusano 49:52, 99) Camilla Johansson Östers långa 51:28, 100) Mattias Hjlmarsson Strokeavdelningens hurtbu 51:55, 101) Marie Broman Östers långa 52:30, 102) Maria Johansson Ragnarök 53:24, 102) Camilla Pettersson Ragnarök 53:24, 104) Stina Karlberg Backebo 54:07, 105) Håkan Karlsson Limängens Gaseller 55:28, 106) Caroline Waddell Sogeti Long Runners 55:52, 107) Anna Andersson CA Byggkontroll 55:53, 108) Angelica Ceder 56:44, 109) Peter Thor Limängens Gaseller 57:53, 110) Alexander Ceder Mattias martyrer 2 58:10, 111) Håkan Team Viper 1 59:29, 112) Gunilla Team Viper 78:04,

3,8 kilometer:

1) Joakim Nyström 13:56, 2) Agust Asplund 15:06, 2) Ida Blom 15:06, 4) Adrian Byström 15:56, 5) Mattias Herngren Fokus Runners 16:15, 6) Erik Lenne Klövern 16:24, 7) Frida Jarding NSU 1 16:30, 8) Daniel Ekstrand CTT Röd 16:32, 9) Emir Arnoutovic Forell Walkers 16:36, 10) William Björnfot 16:40, 11) Liam Thunström 16:44, 12) Beatrice Eriksson Rehns lag 2 17:05, 13) Linus Gustafsson 17:12, 14) Örjan Schulze Fokus Runners 17:16, 15) Anna Ekholm Bärsta Lag 1 17:17, 16) Marcus Vestin 17:22, 17) Albin Melin 17:23, 18) Christoffer _ Lag HT 16 17:24, 19) Filip Hammarlund 17:27, 20) Victor Rosman 17:36, 21) Lukas Eiderbäck Vattenfall Värme AB 17:38, 22) Devin Andersson 17:42, 23) Ella Stenils Farthållarna 17:51, 24) Daniel Meyer Klövern 18:06, 25) Emil Rigo Team Fredrik 18:15, 26) Filip Persson Lag HT 16 18:21, 27) Mattias Olsson Lotta & Co 18:23, 28) Edwin Selander Ambulansen västra grön 18:26, 29) Agnes Nord 18:31, 30) Stephanie Nielsen Grant Thornton Team 3 18:35, 31) Rasmus Öberg 18:44, 32) Valdemar Hamilton 18:45, 33) Oscar Selander Ambulansen västra Gul 18:46, 34) Rasmus Gustafsson 18:47, 35) Michael Erensjö Fokus Walkers 18:50, 35) Johan Wijk Dream team 18:50, 35) Valter Hedin 18:50, 38) Henrik Björnfot 18:51, 39) Sara Öberg Nissebo 18:53, 39) Anna Hedin 18:53, 41) David Samuelsson 18:55, 42) Oliver Eiderbäck Vattenfall Värme AB 18:58, 43) Kenny Sandin 19:02, 44) Lotta Björnfot Gasellerna 19:05, 45) Fredrik Larsson Team Fredrik 19:08, 46) Jack Steinbüchel Fokus Runners 19:23, 47) Gustav Eriksson Bärsta Lag 2 19:24, 48) Maria Norman Ådraget 19:25, 49) Annika Källman Projektstyrning 19:27, 50) Elin Liljeblad Campus Nyköping 1 19:39, 51) Camilla Selander Ambulansen västra Gul 19:51, 52) Wilfred Wiberg 19:55, 53) Linnea Rubin Superstars 20:00, 54) Linda Rotestam 20:03, 55) Emilija Romaite Team Kupea 20:14, 56) Love Trenn 20:18, 57) Veronica Blomqvist Ådraget 20:25, 57) Peter Sandberg 20:25, 59) Oliver Byström 20:33, 60) Gerd Nyström Campus Nyköping 3 20:36, 61) John Thunberg Nyköpings Bushido 20:37, 62) Owen Andersson 20:39, 63) Ulf Byström 20:41, 64) Fred Butamanya Mattias martyrer 20:44, 65) Thomas Sättermon Vandrarna 20:46, 66) Inga-Lill Stensson Campus Nyköping 2 20:48, 66) Torbjörn Johansson CTT Röd 20:48, 68) Nathalie Henningsson Ambulansen västra grön 20:56, 68) Emilia Lönn Ambulansen västra Gul 20:56, 70) Mikael Selander CTT Blå 21:04, 71) Fredrik Örnfjäder 21:05, 72) Elvira Eriksson 21:07, 73) Erik svedlind hv kingarna 21:08, 74) Frida Broberg Nissebo 21:11, 75) Björn Larsson Byggisarna 21:20, 76) Johanna Karlsson Grillmorsorna 3.0 21:24, 77) Johan Ekholm Bärsta Lag 2 21:25, 77) Samuel Svensson Projektstyrning 21:25, 79) Sanna Danielsson Team Superforce 21:30, 80) Sofia Åkerlund Campus Nyköping 2 21:34, 81) Oscar Svensson Projektstyrning 21:35, 82) Mattias Bähr Mattias martyrer 21:37, 83) Anna Husa NSU 1 21:38, 84) Caroline Johansson 21:39, 85) Fredrik Carlsson Ådraget 21:40, 86) Ylva Tranberg NSU 1 21:42, 87) Markus Rehnström 21:43, 88) Peter Landquist CTT Röd 21:44, 89) Linus Bure Sogeti Short Trackers 21:45, 90) Jonathan Elcar LBS Nyköping 21:48, 90) Mikael Wik Blommans Blandning 21:48, 90) Johanna Sandström Leftovers 21:48, 93) Berit Laudon Ådraget 21:50, 94) Anton Eriksson Sogeti Kidz 21:51, 94) Isabelle Johansson 21:51, 96) Elsa Linder 21:56, 97) Linus Pettersson Rehns lag 2 22:01, 98) Kaj Adelborg 22:02, 99) Fanny Bärgh 22:03, 100) Kristina Andreason Leftovers 22:04, 100) Erika Hjelte Gasellerna 22:04, 102) Maria Wennerberg Gasellerna 22:05, 103) Marcus Larsson Fokus Runners 22:09, 103) Olle Snöman 22:09, 105) Ronny Appel Hansson LBS Nyköping 22:10, 106) Peter Eriksson Bärsta Lag 1 22:11, 107) Ulrika Trehn Lustans Lakejer 22:13, 107) Ludwig Björnfot 22:13, 109) Jörgen Karlsson Fokus Runners 22:14, 110) Elisabet Ax Ambulansen västra Gul 22:19, 110) Loke Döckner 22:19, 112) Madeleine Jansson Lotta & Co 22:20, 113) Per Berggren 22:22, 114) Agnes Claesson Sogeti Kidz 22:25, 115) Wilma Claesson Sogeti Kidz 22:27, 116) Emmy Lundgren Team Superforce 22:28, 117) Filippa Sarrión Nissebo 22:30, 118) Wilma Wiberg 22:32, 119) Hans Wiberg 22:34, 120) Per Swing Leftovers 22:35, 121) Anna Klingfeldt Eriksson 22:36, 122) Victor Jansson Lag HT 16 22:39, 123) Sofia Tellebro Hero Mattias martyrer 22:43, 124) Emil Öberg 22:45, 124) Lias Rehbström 22:45, 126) Melker Backlund 22:46, 127) Maria Backllund 22:47, 128) Martina Adolfsson 22:48, 129) Conny Skuthälla CTT Blå 22:50, 130) Marie Thuland Campus Nyköping 3 22:54, 131) Carina Eriksson Campus Nyköping 1 22:58, 132) Philip Ek 23:01, 133) Christian Lofur Bärsta Lag 1 23:02, 133) Vilgot Selander 23:02, 135) Åsa Melin Kantarp 23:05, 135) Willie Kantarp 23:05, 137) Hannu Husa NSU 2 23:06, 138) Jockum Nörgaard Ambulansen västra grön 23:07, 139) Yonatan Kiros Leftovers 23:10, 140) ullis svedlind hv kingarna 23:12, 141) Anna Hesselgren Team Fredrik 23:15, 142) Stefan Nylund Byggisarna 23:18, 143) Rasmus Gustafsson Okleberga Runnerz 23:23, 144) Mona Hamnström Calles änglar 23:24, 145) Anna-Lena Stengård 23:28, 146) Ylva Eriksson Bärsta Lag 2 23:34, 147) Fredrik Sterner ALFVAD 23:35, 148) Veronica Sterner ALFVAD 23:37, 149) Stefan Gustafsson Okleberga Runnerz 23:38, 150) Peter Lindbom 23:39, 151) Amanda Hultgren Lag HT 16 23:42, 152) Emma Forsberg Strokeavdelningens hurtbu 23:44, 153) Henrik Ericsson 23:48, 154) Maria Ringgren 23:50, 155) Fanny Pettersson Okleberga Runnerz 23:58, 156) Anders Stromberg No more vass 24:09, 157) Jonah Stenils 24:26, 158) Kicki Hagfalk LBS Nyköping 24:32, 159) Micke Vestin Byggisarna 24:35, 160) Tore Forssander Rehns lag 1 24:38, 161) Josefin Thorsten Rosenkullorna 24:43, 162) Johan Levin Vi med omdömme 24:44, 163) Joachim Ärlebrant Fokus Runners 24:45, 164) Arvid Eriksson Bärsta Lag 1 24:46, 165) Linda Edh Östers korta 24:53, 166) Ali Soltani Cool Runnings 24:55, 167) Liv Kron 24:59, 168) Maria Dake Backebo 25:00, 169) Jenny Zackrisson pådraget 25:01, 169) Sara Santo Breviksskolan 25:01, 171) Mats Karlsson Team Superforce 25:03, 171) Madde Selling 25:03, 173) Johanna Solheim Lindeberg Campus Nyköping 2 25:06, 174) Yvonne Henningsson Skavsta Goers 25:13, 175) Thomas Claesson Rehns lag 2 25:14, 176) Mehari Reda Blommans Blandning 25:17, 177) Christina Österlund Vi med omdömme 25:22, 178) Caroline Fondberg shots&squats 25:23, 179) Linda Enell Skavsta Goers 25:30, 179) Gustav Evell Skavsta Goers 25:30, 181) Peter Hoslin Skavsta Goers 25:32, 182) Malin Lindström Ambulansen västra grön 25:36, 183) Cecilia Eriksson 25:37, 184) Catrin Ahlin Grant Thornton Team 2 25:39, 184) Anna Nilsson Grant Thornton Team 3 25:39, 186) Carina Skoog Pettersson Forell Runners 25:40, 187) Mattias Landin 25:45, 187) Fanny Eriksson Sogeti Kidz 25:45, 189) Terese Hartzell Tessans brudar 25:47, 189) My Landin 25:47, 191) Margareta Nilsson 25:48, 192) Albin Bergqvist 25:49, 193) Victoria Gustavsson 25:50, 194) Milos Landin 25:51, 194) Lotta Karlsson Lotta & Co 25:51, 196) Hanna Engstrand 25:54, 197) Gerhard Georgsson 25:59, 198) Daniella Forsberg Superstars 26:02, 199) Lisa Öberg shots&squats 26:03, 199) Alicia Eriksson 26:03, 201) Marie Peterson Stigtomta flash 26:04, 202) Caroline Einfeldt Lotta & Co 26:05, 203) Beatrice Kvist 26:06, 204) Margareha Rahm CTT Blå 26:10, 205) Johanna Carlsson Lustans Lakejer 26:12, 206) Linnea Westerback Ambulansen västra grön 26:14, 207) Krister Eriksson Vi med omdömme 26:23, 207) Marianne Törnström 26:23, 209) Marie Bergström Forell Runners 26:30, 210) Annika Sauter Team Superforce 26:31, 210) Eva Gullberg Campus Nyköping 2 26:31, 212) Karin Lundgren Team Superforce 26:42, 213) Noah Hägg 26:43, 214) Peter Lorant Campus Nyköping 3 26:45, 215) Sara Forsman Strokeavdelningens hurtbu 26:46, 216) Linda Rönn Team Kupea 26:52, 217) Johanna Thell Campus Nyköping 1 26:53, 218) Herta Lind Fagerlind Campus Nyköping 1 26:56, 219) Lucy Toma Östers korta 26:57, 220) Erik Struwe 26:58, 221) Isak Eiderbäck Vattenfall Värme AB 27:01, 221) Oliver Lundell 27:01, 223) Magnus Edström Ådraget 27:11, 224) Therese Cambrant Berg Mattias martyrer 2 27:12, 224) Siv Karlsson Stigtomta flash 27:12, 226) Mia Lundqvist NSU 2 27:16, 226) Kristina Ekstrand Nyköpings Bushido 27:16, 228) Gunilla Viberg 27:19, 229) Bengt Gustafsson Okleberga Runnerz 27:22, 230) Kristin Eriksson Sogeti Short Trackers 27:36, 231) Wassim Hafez Cool Runnings 27:39, 232) Julia von Sydow Rosenkullorna 27:46, 233) Markus Östmark Cool Runnings 28:07, 234) Eva Nilsson Completarna 28:15, 235) Dorna Jaberansari Dream team 28:17, 236) Leila Jaberansari Completarna 28:19, 237) Laima Romiene Team Kupea 28:20, 238) Jenny Appel Skavsta Goers 28:22, 239) Sofia Stenils Farthållarna 28:30, 240) Jenny Westberg Fokus Walkers 28:31, 241) Andrea Teplan NSU 2 28:36, 242) Anneli Lindqvist Fokus Walkers 28:40, 243) Ann Marie Eriksson 28:43, 244) Christina Gustafsson Okleberga Runnerz 28:52, 245) Kristina Levin Vi med omdömme 28:55, 246) Alva Bergström Okleberga Runnerz 28:57, 247) Kerstin Andersson pådraget 29:00, 248) Carina Hjälsten Vattenfall Värme AB 1 29:06, 249) Anja Johansson Grant Thornton Team 2 29:11, 250) Michelle Granat Lag HT 16 29:25, 251) Max Remnert shots&squats 29:28, 252) Sandra Bodmark 29:31, 253) Pia Björkander Fokus Chillers 29:33, 254) Marie Eberhardsson Vattenfall Värme AB 1 29:37, 255) Lina Nettelbladt Campus Nyköping 1 29:39, 256) Per Gustafsson CTT Röd 29:43, 257) Helena Lennstring Calles änglar 29:51, 258) Mikael Björklund Stigtomta flash 29:54, 259) Mange Lindeberg Rehns lag 1 29:56, 260) Ingela Nyberg Team strong 29:59, 261) Therese Bergkvist Ambulansen västra Gul 30:08, 262) Maria Ekstrand Grillmorsorna 3.0 30:19, 262) AnnSofie Norell Grillmorsorna 3.0 30:19, 262) Helene Princis Semesterbrudarna 30:19, 265) Frida Thunholm Grillmorsorna 3.0 30:30, 266) Marie Lundh Completarna 30:45, 267) Kajsa Öhman Completarna 30:50, 268) Lucas Holmqvist NSU 2 30:51, 269) Mikael ? Team Viper1 30:52, 270) Katarina Pörn LBS Nyköping 30:54, 271) Simon Svenberg Alpha Runners 30:55, 272) Bodil Rosman Fokus Walkers 30:57, 273) Susann Lorensson Breviksskolan 30:58, 274) kerstin Carlsson pådraget 31:00, 275) Jenny Eriksson LBS Nyköping 31:04, 276) Ulrika Zeinow Superstars 31:07, 276) Regina Erlandsson Superstars 31:07, 278) Elisabeth Enning Gasellerna 31:08, 279) Susanne Säfström Gasellerna 31:10, 280) Carina Emericks Fokus Walkers 31:17, 281) Minna Wadman Alpha Runners 31:23, 282) Helene Wadman 31:28, 283) Ulrika Hagman Farthållarna 31:29, 284) Kristina Lundgren Tessans brudar 31:37, 285) David Bergstrand 31:45, 286) Annki Johansson Hemmisarna 31:49, 287) Matilda Lind Alpha Runners 31:55, 288) Bente Brekstad Completarna 32:01, 289) Benjamin Hoverman 32:05, 290) Hampus Juteryd shots&squats 32:09, 291) Carolina Bergstrand 32:10, 292) Frida Lundkvist Lotta & Co 32:12, 293) Maria Wester CTT Röd 32:14, 294) Josefin Wallin Östers korta 32:33, 295) Katarina Lindqvist Hemmisarna 32:42, 296) Annika Ribbing Calles änglar 33:03, 297) Elin Lindkvist Calles änglar 33:10, 298) Elin Aldenius shots&squats 33:14, 299) Katarina Gullberg Nyköpings Bushido 33:59, 299) Erla Gullberg Nyköpings Bushido 33:59, 301) Marita Gustafsson Campus Nyköping 2 34:15, 302) Inger Fredriksson Tessans brudar 34:26, 303) Adna Arnoutovic Forell Walkers 34:28, 304) Ann-katrin Stromberg No more vass 34:32, 305) Anna Bredberg No more vass 34:36, 306) Anita Broberg Team Kupea 34:40, 307) Alexander Arvidsson 34:41, 308) Nanour Garabedian Leftovers 34:43, 309) Ylva Klingzell Curvetterna 34:49, 310) Pelle Christianson Hemmisarna 35:00, 311) Pia Sundquist Vattenfall Värme AB 1 35:09, 312) Ingrid Wiklund Dream team 35:15, 313) Klas Lennartsson Hemmisarna 35:25, 314) Hans Nyberg Team strong 35:39, 315) Maria Rasmussen Mattias martyrer 2 35:54, 316) Kerstin Palm Tessans brudar 36:04, 317) Susanne Karlsson Rosenkullorna 36:08, 318) Maria Wallin Backebo 36:27, 319) Sara Carlsson Dream team 36:29, 320) Viveca Perers Tessans brudar 36:36, 321) Agneta Lindqvist Curvetterna 36:37, 322) Diana Klevestedt Fokus Chillers 36:46, 322) Hans Larsson Team Superforce 36:46, 324) Camilla Hultqvist Alpha Sprint Club 36:51, 325) Carina Löfgren Alpha Sprint Club 36:52, 326) Lars Lundqvist Alpha Sprint Club 36:53, 327) Jeanette Börefeldt Fokus Chillers 36:59, 328) Lisa Andersson pådraget 37:12, 329) Martin Lindholm Forell Lufsare 37:19, 329) Jacob Forell Forell Lufsare 37:19, 331) Amelie Thelander Mästerkatten 37:36, 331) Josipa Kunstek Mästerkatten 37:36, 333) Senada Arnoutovic Forell Walkers 37:41, 334) Adnan Arnoutovic Forell Walkers 37:42, 335) Nadera Bozawa Cool Runnings 37:54, 335) Marina Lund Vandrarna 37:54, 337) Benny Gusavsson Vandrarna 38:01, 338) Pernilla Malmqvist Dream team 38:20, 339) Marie-Louise Holm Completarna 38:21, 340) Pernilla Karlsson Stigtomta flash 38:27, 341) Lisbeth Ifwarsson Rosenkullorna 38:44, 341) Agneta Pettersson Rosenkullorna 38:44, 343) Torbjörn Isaksson Rehns lag 1 38:56, 344) Jouni Koskela Rehns lag 2 38:57, 345) Denise Lundh Grant Thornton team 1 39:55, 345) Angelica Lilja Borg Grant Thornton team 1 39:55, 345) Linda Eriksson Grant Thornton Team 2 39:55, 348) Anki Dahlberg pådraget 40:17, 349) Hoda Hassan pådraget 40:18, 350) Magdalena Lindelöw Calles änglar 40:20, 351) Martina Ditzler Calles änglar 40:21, 352) Angelika Bergner Stigtomta flash 40:54, 353) Malén ? Team Viper2 40:56, 354) Ole Kristian ? Team Viper2 40:58, 355) Jörgen Johansson Blommans Blandning 41:01, 356) Inga-Lena Skarman Dream team 41:02, 357) Maria Fornander Blommans Blandning 41:03, 358) Anna Egertz Team Fredrik 41:13, 359) Annika Granath Team Fredrik 41:15, 360) Agneta Ögren Blommans Blandning 41:18, 360) Kjell Åkerlind Vandrarna 41:18, 362) Katarina Berg Strokeavdelningens hurtbu 41:21, 363) Eva Andersson Strokeavdelningens hurtbu 41:23, 364) Anna Isaksson Östers korta 41:26, 365) Gunilla Östberg Mattias martyrer 42:22, 366) Yaman Karajoly Blommans Blandning 42:41, 366) Jenny Puga Team Kupea 42:41, 368) Halaa Shalloul Vandrarna 42:43, 369) Ingeborg Lindgren 42:47, 370) Collette ? Team Viper1 42:53, 370) Gerd ? Team Viper2 42:53, 372) Gunilla Sjögegård Curvetterna 42:59, 372) Ulrika Lindén Curvetterna 42:59, 374) Inger Calmen-Thunström No more vass 43:01, 375) Jessica Hallkvist No more vass 43:02, 376) Lena Josefsson Skavsta Goers 43:57, 377) Anki Nylander Fokus Chillers 44:08, 377) Agneta Isaksson Fokus Chillers 44:08, 377) Helené Regner Fokus Chillers 44:08, 380) Neringa Seskuviene Team Kupea 44:20, 381) Lena Malm Douhan Grant Thornton Team 3 45:19, 382) Caroline Engvall Grant Thornton Team 2 45:23, 383) Helene Svedling Grant Thornton team 1 45:24, 384) Håkan Hero Grant Thornton Team 3 45:25, 385) Vivianne Sjöö Östers korta 45:34, 386) Elén Vestlin Jarlö Grant Thornton team 1 45:40, 386) Susanne Hassellöf Östers korta 45:40, 388) Monica Rålin Grant Thornton team 1 45:43, 389) Linus Andersson Axen ALFVAD 45:46, 390) Mari Nylund Mästerkatten 46:00, 391) Jessica Eriksson 46:53, 392) Lillemor Nykvist Tessans brudar 49:06, 393) Meja Alenius 465:49,

Mellanstadiet:

1) Melker Berggren Jönåker klass 6 2:48, 2) Valdemar Hamilton Långbergskolan 4C 2:49, 3) Ella Mellberg Släbroskolan 6 2:51, 4) Olle Snöman Långbergskolan 4C 2:55, 5) Cajsa Alenius Kunskapsskolan år5 2:57, 6) Tomas Axelsson Långsätter 4B 3:05, 7) Rasmus Öberg Stigtomta skola 5b 3:09, 8) Astor Lenninger Stigtomta 4A 3:17, 9) Hanna Anängen 3:19, 10) Johan Nordmark Kunskap 4:2 3:23, 11) Jonathan Doyle Andersson Långsätter 4A 3:25, 11) Ida Westerlund 3:25, 13) Gabriel Sjölander 3:29, 14) Otilia Ringgren Svalsta 3:30, 15) Milton Kron VrenaFriskola 4an 3:32, 16) Jennifer Hultgren Stigtomta 5A 3:36, 17) Tyra Berglin Stigtomta skola 5A 3:40, 18) Theodor Kjulin 3:41, 19) Ebba Karlsson Stigtomta 4A 3:47, 19) Linnea Hoverman 3:47, 21) Thea Karlsson Stigtomta Skola 4a 3:55, 21) Hampus Sterner Östraskolan 4A 3:55, 23) Elba Thelander Långsätter 4B 3:56, 23) Alva Sundell Stigtomta 4A 3:56, 25) Tanja Pripp Långsätter 4B 3:58, 26) Kevin Lindblad Oppebyskolan 4A 3:59, 27) Melina Lindquist 4:11, 28) Wilma Brolin Stigtomta 5A 4:15, 29) Isak Frankler Vrena 4 4:18, 30) Maja Pettersson Stigtomta 4 A 4:19, 31) Tyra Persson Augustsson Stigtomta skola 5a 4:20, 32) Jennifer Johansson Stigtomta klass 5a 4:25, 33) Nathalie Johansson Stigtomta 4B 4:38, 33) Chanell Lekander Stigtomta skola 4B 4:38, 35) Klara Blomgren Stigtomta 4B 4:42, 36) Malva Berggren Jönåker Klass 5 4:55, 37) Lova Edenius Stigtomta 4A 5:08, 38) Nemi Sjödelius Stigtomta 4B 5:54, 39) Lenore Sjödelius Stigtomtaskola 3B 5:57.

Lågstadiet:

Astri Pettersson Stigtomta skola, Elvira Lindsten Långsätterskolan 3A, Elias Rydberg Stigtomta 2B, Maximilian Jarlö Stigtomta 2a, Tuva Karlsson Sandberg , Theo Alenius Fokus-Skolan år1, Emil Öberg Stigtomta skola 1a, Tage Lindsten Långsätterskolan 1, Teodor Kvist Bryngelstorpsskolan, Theodor Andesson Stigtomta klass 1A, Albin Brolin Stigtomta 1B, Arvid Wevel Vrena Skola klass 1, Siri Spång Vittra Kungshagen 2, Colin Sandin Stigtomta skola 2B, Lowe Lenninger Stigtomta 1B, Olle Svensson Stigtomta 2B, Alina Pripp Långsätter 1B, Jack Arvidsson , Robin Öman Stigtomta 3B, Amanda Hoverman , Astrid Hamilton , Bror pettersson Stigtomta skola fb, Elias Hultgren Stigtomta 4A, Saga Thorell Stigtomtaskola år 2, Alvin Sterner Östraskolan 1A, Felix Haglind Herrhagsskolan 1a, Hilma Hildebrand Stigtomta 2A, Thad Klaar Stigtomta 1B, Tilde Berg , Elias Öberg FB, Sixten Nordin Stigtomta klass 1a, Mathilde Skantze Stigtomta 2B, Ida Sundell Stigtomta 2A, Agnes Dahlgren , Ellie Nettelbladt Stigtomta fb, Loke Zeinow Stigtomta 1A, Damian Karneliusson Stigtomta 1A, Saga Hägg Stigtomta 2A, Oscar Claesson Släbroskolan 2A, Philip Palmblad Stigtomta 2B, Harry Teplan Rosenkällaskolan, Leia Gimlander , Lilly Selstig , Arvid Döckner-Sjöberg Stigtomta 2B, Teodor Regner Vrenaskola klass3, Smilla pettersson Stigtomta skola 1b, Ellinore Johansson Stigtomta klass 2a, Elwira Eklund Sjösa klass 1a, Saga Axelsson Stigtomtaskola Fb, Alina Ringgren Svalsta åk 3, Leia Lund Stigtomta klass 3B, Freja Kalrsson Stigtomta skola 1a, Ebba Karlsson , Meja Broberg , Oscar Eriksson , Line Broberg Stigtomta 3b, Julia Broberg , Elsa haglund Stigtomta skola 1b, Jacob Thor Ramdalsskolan 1 D, Tuva Edenius Stigtomta 2B, Alfons Stenils Stigtomta 1A, Emelie Karlsson Stigtomta åk3, Emellie Hoverman Stigtomta 1A, Linnea L Andersson , Samuel Swing Stigtomta skola, Matilda Klaar Stigtomta 3A, Linnea Steen Stigtomta 1B, Maya Rosman Stigtomta 1B, Smilla Rickardsson Stigtomta 2A, Klara Liljeblad , Leo Lundell Tessinsförskola,

Knatteloppet:

Ebba von Zweigbergk , Nils von Zweigbergk , Lovis Vestgöte , Hedvig Karolusson , Tuva Sundell , Svea Vertergård , Stella Lindahl , Celine Lindahl , Joline Jarlö , Juno Gimlander , Livia Arvidsson , Melvin Lönnvik , Tyra Lönnvik , Embla Lindblom Öberg , Ingalisa Öberg , Arwid Hollström , Stina Eklund , Liv Brissman , Ivar Brissman , Lova Schulze , Alina Bönnemark , Linn Bönnemark , Hanna Beijar , Vera Pedersen , Astrid Pedersen , Alice Selstig , Ida Selstig , Elin Beijar , Sixten Hillukkala , Michelle Sandin , Philip Holst , Melker Yderman , Alwa Dahlgren , Lucas Ohlson , Alexander Ohlson , Tilde Ringh , Lukas Segerberg , Oskar Johansson , Buster Nordin , Tove Lindberg , Valter Lindberg , Elias Öberg , Line Öberg , NN , NN , Jack Öberg , Alice Nettelbladt , Wincent Lekander , Linnéa Swing , Liv pettersson , Ida Karlsson Sandberg , Emilie Hamilton , Axel Hamilton , Annie Pettersson , Tuva Forsling , Astrid Kvist , Gabriel Ekberg , Selma Stenström , Greta Stenström , Simon Ekberg , Selma Berglin , Vera Berglin , Liam Kindstrand , Lucas Öberg , David Kindstrand , Vilgot blomgren , Teodor blomgren , Nelly haglund , Iris Lindholm , Elma Lindholm , Elma Thronborg , Edit Thronborg , Rasmus Sjödin , Zackarias Persson Winell , Elsa Persson Winell , Kevin Seilborn , Maja Schulze , Lykke Johansson , Vilgot Johansson , Meja Frick , Felicia Frick , Ebbe Bolin , Vidar Bolin , Ellen Wevel , Hugo Engstrand, Leia Engstrand , Arthur Vetsgöte , Nelly Karlsson , Maja Klaar , Anton Ahlström , Agnes Selander , Hilma Ringgren , Hjalmar Ringgren , Hedda Wevel , Vanja Wevel , Leo Närsten , Odin Sjöberg , Lucas Närsten , Alicia Bergstrand , Alfred Ed , Hilda Ed , Othilia Skantze , Elis Georgsson , Astrid Sundqvist , Alve Kjulin , Liam Hultgren , Agnes Sundqvist , Kevin Selander , Nellie Selander , Hector Öberg , Isabelle Andersson , Emma Liljeblad , Linnea Eriksson , Vincent Ceder , Melvin Ceder , Neo Welin , Aston Welin , Ludwig Holmqvist , Jonathan Jormalainen , Alwa Björnfot , Lykke Rickardsson , Freja Blomgren , Oscar Rydberg , Thyra Hildebrand , Johannes Aldenius , Gabriel Aldenius , Lilja Karneliusson , Abbe Knak Erneby , Zakaria Ayadi , Zainab Ayadi , Sixten Karlsson , Loui Andersen , Isabelle Andersen , Arvin Zeinow , Linnea Arvidsson , Linnea Ekstrand , Selma Ekstrand , Sigrid Eriksson , Sigrid Liljengren , Hilma Blomberg , Vilgot Blomberg , Algot Lindsten , Holger Kjellström/ Runman , Wilda Granat , Majken Granat , Millie Aldenlöv , Charlie Aldenlöv , Tuva-Tina Lenninger , Tage Nilsson , Ida Nilsson , Kalle Wallberg , Olle Sandberg , Melker Sandberg , Isabel Örnfjäder , Alice Örnfjäder , Teo Söderquist , Theodor Spång , Harald Hamilton , Vidar Engström , Agnes Lundgern , Emilia Lundgren , Eskil Engström , Dexter Carlsson , Isabell Myrman , Filip Myrmna , Julian Santo , Kajsa Järlö , Theodor Klein , Elliot Klein , Ida Berg

Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!
Tomas Larsson