127 kvadratmeter stort hus i Stavsjö får nya ägare

Försäljningen av fastigheten på adressen Spikbruket 1 i Stavsjö är nu klar.

Området kring Spikbruket 1

Området kring Spikbruket 1

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-12-19 11:38

Nya ägare är Per Robert Nilsson och Lena Linnéa Lundberg, båda 58 år, från Vällingby och säljare är Sonja Christina Lundberg. Huset har en boyta på 127 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i december 2024 och priset blev 700 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 10 bostäder i postorten Stavsjö. Priset per kvadratmeter är 19 688 kronor.

Priserna på villor i Nyköpings kommun har sjunkit med 6,7 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

För länet har priserna sjunkit med 1,4 procent under perioden.

Samma siffror för senaste året är 5 procents ökning i Nyköpings kommun och 4,9 procents ökning i länet.

Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 27 386 kronor per kvadratmeter i Nyköpings kommun, mot 27 779 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Stavsjö senaste tolv månaderna:

1. Störnings Väg 7. Pris: 4 995 000 kronor.

2. Tintomaras Väg 17. Pris: 4 300 000 kronor.

3. Kila Sandstugan 1. Pris: 4 000 000 kronor.

4. Reuterholms Väg 7. Pris: 3 750 000 kronor.

5. Von Berchners Väg 6. Pris: 2 995 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Nyköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!