Husets byggår är 1934 och det har en boyta på 170 kvadratmeter samt en tomt som är 3 973 kvadratmeter stor. Till fastigheten hör även ytterligare en byggnad som ligger på samma tomt. Den är på 38 kvadratmeter och byggdes 2008. Säljare är Ulla-Britt Zetterholm och Bengt Lennart Ljungberg. Affären blev klar i januari 2025 och köpesumman blev 5 000 000 kronor.
Strax över en kilometer därifrån såldes i juli förra året ett hus, på Lid Torp Högberga 1. Där landade priset på 2 110 000 kronor för det 92 kvadratmeter stora huset.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.