Huset har en boyta på 160 kvadratmeter. Till fastigheten hör även en annan byggnad som ligger på samma tomt. Boytan ligger på 50 kvadratmeter och huset uppfördes 1929. Säljare är Eva Susanne Hägglund. Ägarbytet gjordes i januari 2025 och prislappen blev 4 800 000 kronor.
Strax över en kilometer därifrån såldes för mindre än en månad sedan ett hus, på Konvaljevägen 1. Där landade priset på 3 550 000 kronor för det 93 kvadratmeter stora huset.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.