Nya ägare är Maria Cecilia och Peter Mikael Wiorek, 55 och 64 år. Priset blev 8 475 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i januari 2025. Huset har en boyta på 104 kvadratmeter. Till fastigheten hör även en annan byggnad som ligger på samma tomt. Den är på 43 kvadratmeter.
Precis i närheten såldes i somras ett hus, på Västra Långgatan 46. Priset blev där 6 600 000 kronor, för det 122 kvadratmeter stora huset.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.