Ny ägare är Otra Markutveckling AB från Södertälje, och säljare är Sara och Olle Fidan. Ägarskiftet blev klart i februari 2025 och priset blev 1 450 000 kronor. Tomten är 728 kvadratmeter stor.
I augusti förra året såldes en annan tomt alldeles i närheten, på Åda Dal 25. Priset för den blev 1 395 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts tolv hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Åda Backar 63, som gick för 5 695 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.