”Trafikverket ska inte politisera Ostlänken” har Anne Kasselbäck, verkets ansvariga för planeringen av Nyköpings resecentrum, som rubrik på sitt inlägg 2/3. En bra rubrik som jag skulle kunna ha använt själv. Jag skulle dock ha slutat den med ett utropstecken. Alltså som en uppmaning till Trafikverket.
Att det inte är Anne Kasselbäcks personliga åsikter som delges i inläggen gör mej ännu oroligare. Trafikverket som myndighet har alltså tagit ställning för att en höghastighetsbana för 320 km/t är det enda möjliga. Allt annat är otänkbart.
Jag trodde det var ett politisk beslutat uppdrag som politikerna kan ändra. Men så alltså icke. Jag hoppas och tror dock på en förnuftig förändring i demokratisk ordning. Och då är det verkets ansvar att planera så att förändring är möjlig.
Håkan Norén