Alliansen vill ha ­Enskildas grundskola

När en väletablerad skolföretagare i Nyköping som sedan många år driver en uppskattad och resultatmässigt framgångsrik gymnasieskola (Enskilda) vill starta upp en ny grundskola i kommunen, bör kommunen välkomna det.

Företaget bakom Enskilda gymnasiet vill starta grundskola i Nyköping.

Företaget bakom Enskilda gymnasiet vill starta grundskola i Nyköping.

Foto:

Övrigt2017-04-24 08:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Fördelarna är uppenbara: pedagogiskt innebär det att vi får ett större skolutbud i vår kommun. Alla elever är olika och har olika behov. Fler skolor ger ökade valmöjligheter och gör det troligare att varje elev ska hitta rätt. Ekonomiskt är det också en fördel för kommunen. Nyköpings skolor är i dag i princip överfulla och kommunen behöver investera i nya lokaler och byggnader. Varje ny friskola betyder mindre investeringskostnader för kommunen. Sist men knappast minst – den gymnasieskola som skolföretaget i fråga idag driver har över tid uppvisat mycket goda kunskapsresultat hos eleverna.

Men trots de uppenbara fördelarna säger S, V, MP-majoriteten nej till Enskildas ansökan om att få starta en grundskola­ i Nyköping. Detta med hänvisning till att det skulle öka ­segregationen. Ett orimligt ­förhållningssätt menar vi i ­Alliansen. Vi menar att fler bra skolalternativ och ett stärkt skolval (som vi har föreslagit) med ökade informationsinsatser till föräldrar och barn tvärtom skulle skapa rörlighet och på sikt gynna integrationen. Enskilda har dessutom uttryckligen sagt sig vilja samarbeta med kommunen för att öka ­integrationen.

Socialdemokraterna säger med andra ord nej till en bra deal för Nyköping när de stoppar en väletablerad skolföretagares satsning på att långsiktigt stärka skolan i vår kommun. ­Konsekvensen blir att ­Nyköpingsborna får lägga mer pengar än nödvändigt på kommunala skolbyggen samtidigt som våra skolelever snuvas på ett större skolutbud.

Nyköping behöver en ny ­politisk ledning som ser möjligheterna i nya lösningar och goda samarbeten för skolan.

Anna af Sillén (M) Martina Hallström (C) Sofia Remnert (L) Marita Göransson (KD)