Sparbanken Huvudmännen i Sörmlands Sparbank beslöt i onsdags att ej starta en skadeståndsprocess mot den tidigare styrelsen i banken. Jag konstaterar att det känns väldigt bra att inte vara kund i bank med en så snedvriden rättsuppfattning. Den tidigare styrelsen får nu det bekräftat att man kan i stort sett bära sig åt hur lagvidrigt som helst utan att riskera några påföljder.
På frågan om hur valberedningens ordförande tror att bankens kunder reagerar blir svaret. ”Jag tror att de tycker beslutet är rätt”. Jag kan meddela herr ordförande att då har han en mycket låg uppfattning om folks rättsmedvetenhet.
De jag talat med i ärendet är rosenrasande över att den tidigare styrelsens agerande inte kommer att resultera i några som helst repressalier för vederbörande. Visst är det väl underligt att i landet Utopia är laglöshet upphöjt till ett adelsmärke, som ofta renderar i stora ekonomiska fördelar för grov oaktsamhet och ekonomisk brottslighet. Gamla styrelsen kanske har en åsikt i ämnet?
Insider