För tredje året i rad satsar Tureholms slottsteater på att berika kulturlivet i Trosa. Förra året ställdes teateruppsättningen in på grund av pandemin och ersattes med tre utomhuskonserter.
– Vi är i full gång med planering. Det är ett osäkert läge men vi ser ljust på det. För att kulturen ska komma igång måste man planera för att saker ska gå att genomföra, säger Emil Lundqvist.
Manus, som fortfarande är i sin skapelseprocess, skrivs av Pontus Weibull Moberger och är baserad på en sann lokal historia: Guldbröllopet 1902. Makarna som ägde slottet vid den tiden firade 50 år tillsammans och fick, på grund av mannen Victor Ankarcronas befattning som överhovjägmästare på kungliga slottet, besök av Oscar II.
– Det var ett stort pådrag i Trosa. De var helt upprymda av att kungen skulle komma och dekorerade gatorna inför hans färd genom staden, säger Emil Lundqvist.
Planen är fyra föreställningar av sekelskifteskomedin mellan den 5 och 8 augusti. Även en konsert med lokala artister, inspirerad av fjolårets konserter, planeras till den 1 augusti.
Eftersom Tureholms slottsteater bara funnits i tre år, varav två präglats av en pandemi, kan det bli farligt om restriktionerna sätter stopp även i år, berättar Emil Lundqvist.
– Det kan falla i glömska fort eftersom vi bara gör det en gång per år. Det är en jäkla tur att vi gjorde konserterna i somras för att visa att vi fortfarande fanns. Vi är ju inget household-name.