Alexzandra Wickman växte upp i Nävekvarn men flyttade som tonåring till Stockholm för att studera musik vid Rytmus gymnasium. År 2014 packade hon för första gången väskorna för att besöka amerikanska Nashville – countrymusikens Mecka – och åtta år senare har det blivit många kreativa musikresor till det stora landet i väst.
– Jag känner mig ganska hemma där. Det var något jag drömt om i många år innan jag åkte, men det passade bra i livet just då. Jag hade brutit upp från en relation som varat länge, jag var fri som en fågel och hade det väldigt kul. Det är min fristad, säger Alexzandra Wickman.
Nashville blev den plats där Alexzandra fick utlopp för kreativiteten hon burit inom sig sedan barnsben, då hennes musikerföräldrar spelade bluegrassmusik på banjo och mandolin hemma i Nävekvarn. När hon återvände kontaktade hon Kalle Moraeus eftersom hon upplevde att de två befann sig på samma musikaliska frekvens, och att ett möte skulle kunna leda till någonting konstruktivt inom musiken.
– Vi klickade direkt. Jag skickade över min musik, och han hörde av sig efter en kvart. Sedan dess har vi varit polare, säger Alexzandra Wickman.
När Moraeus tillsammans med den amerikanske countrysångaren Doug Seegers började fila på en konsert som skulle hylla likheterna mellan den svenska folkvisetraditionen och den amerikanska countrymusiken tog det inte lång tid innan Alexzandra Wickman var ombord och trion ett faktum. Att Alexzandra nu får återvända och spela i sin hemort för första gången på många år beskriver hon som oerhört starkt.
– Jag älskar verkligen Nävekvarn, jag kan knappt säga ordet utan att det tåras. Det var väldigt uppryckande att åka därifrån som tonåring, jag hade aldrig sett något annat. Jag hade aldrig varit på bio, restaurang eller ens åkt i en rulltrappa! Men jag är tacksam över att jag tog chansen och slängde mig rakt in i en musikalisk värld full av likasinnade människor.
Under turnén kommer trion bland annat spela låtar från Alexzandras kommande album "Wildwood dreams". Albumtiteln syftar till den tid då hon som flicka sprang runt och utforskade platser i skogen och i fårhagen, och hon beskriver albumet som en brygga mellan Nävekvarn och Nashville.
Biljetter finns på mtlive.se