Den helt kvinnliga gruppen bestående av Camilla Fritzén, Lisa Bodelius, Mara Olsson, Josefin Berge och Sanna Andersson har sedan debuten 2015 nytolkat Elvis Presleys låtar i svenska översättningar och i sin egen stil.
– Det känns fantastiskt att få spela för publik igen, säger Sanna Andersson.
Fröken Elvis är även aktuella med det kommande albumsläppet "Fröken Elvis och Giganterna", planerat till februari 2022.
– Vi har haft väldigt mycket tid på oss att förbereda den nya skivan och både ta hand om julkonserten och göra den ännu bättre. Det är svårt att beskriva känslan att få spela live igen... Det är magi! Vi tyckte det var fantastiskt redan innan pandemin, men idag inser man verkligen hur magiskt det är.
"Fröken Elvis" har inför den aktuella turnén utgått från sin tidigare repertoar men adderat nya arrangemang, helt nytt material och låtar från den uppkommande skivan.
– När vi pratar om "giganterna" så menar vi sådana som Mozart, Bach och Beethoven. Elvis hör hemma bland de här giganterna, och i hans enorma låtskatt kommer vi fortsätta att botanisera i ett tag till om man säger så, skrattar Sanna Andersson.
Vad kan folk som inte har sett er tidigare – och som tycker att det här med Elvis och Rockabilly känns lite främmande – förvänta sig av er julshow?
– Vår konsert är inte likt någon annan julkonsert! Det är en väldig variation i den, vi spelar alla möjliga olika instrument och kombinerar både högt och lågt i känslor. "Där går Maria", vår senaste singel, handlar om en närstående som vi förlorat under pandemin, vilket är både ganska nära och djupt. Samtidigt kommer vi sjunga om vilken julmat vi gillar bäst. Det är både skratt och djupa känslor kombinerat, och vi har hela känslospektrumet med i föreställningen.
– Sedan så spelar vi inte rockabilly, direkt. Vi har tagit Elvis låtskatt och tolkat den lite åt det svenska, vispoppiga, jazziga blueshållet.
"Fröken Elvis" är en väloljad grupp med över 200 konserter i ryggen, och Sanna Andersson lovar att alla oavsett ålder kan uppskatta föreställningen.
– Vi ser ofta att mor- och farföräldrar kommer med sina barnbarn och att de kan njuta av konserterna lika mycket. Vi ser fram emot att få spela i Sörmland i vinter, det gillar vi alltid!
Biljetter till Fröken Elvis julkonsert finns på Nortic.