Den sista onsdagen varje månad är det kulturkvällar på Sörmlands museum. Till skillnad från tidigare år satsar man nu lite större, och programmen för hela våren är redan färdiga.
Årets första kulturkväll sker den 25 januari. Med på listan bland olika programpunkter för kvällen är en konsert i Hörsalen med artisten Amena, som blev känd när hon deltog i "Idol" 2021.
Karin S Andersson är programplanerare för museets kulturkvällar. Hon säger att hon bestämde sig för att försöka boka Amena när hon såg henne uppträda tillsammans med Håkan Hellström inför nästan 70 000 personer på Ullevi under sommaren.
– Jag kände mig lite golvad på något sätt. Vi ser såklart jättemycket fram emot att hon ska komma, säger hon.
Förutom konserten erbjuds museets även besökare att prova på crafterwork i bild- och formverkstaden samt textilverkstaden. En guidad visning om "Livet kring sinnessjukhuset, sanatoriet och särskolan" kommer att äga rum. Dessutom kommer författaren och illustratören Stina Wirsén för ett författarsamtal.
Karin S Andersson berättar att en nyhet för året är att restaurangen kommer servera varm mat och inte bara mackor.
Fri entré råder till kvällens samtliga programpunkter – men förhandsbokning krävs för den guidade visningen. Till skillnad från när Amena sjöng inför 70 000 personer på Ullevi tar Hörsalen max 250.
Kulturkvällen håller på mellan 17.00-20.00