Det tycks finnas en närmast kronisk hunger efter bekräftelse och revansch som genomsyrar Ahmad Eids liv.
”Min känsla är att den hetaste glöden uppstod i Sverige. När jag som invandrarbarn ständigt tvingades slå ur underläge. Och jaga revansch.”
Så skriver han i självbiografin ”First Eid” som nu utkommer på Ekerlids förlag. Där tas läsaren med på en mer än lovligt flåsig språngmarsch genom Nyköpingsprofilens hektiska liv, från släktkrönikan om palestinska föräldrarna som flyr Västbanken under sexdagarskriget 1967 och beger sig till Förenade Arabemiraten där Ahmad föds 1984, till emigrationen mot det kalla landet i norr 1990 där familjen hamnar i Sälenfjällen och bekantar sig med snö, sedan till Skara och slutligen Nyköping och Brandkärr när Ahmad är 13 år gammal.
I dag är Ahmad Eid 36 år gammal och behöver inte längre bekymra sig för den skrala ekonomi som präglade hans barndom med centralgestalten mamma Khitam som lämnats ensam med fem grabbar av pappa Khirallah i mitten av 90-talet.
Ahmads liv är i allt väsentligt en framgångssaga, såsom den beskrivs i ”First Eid”, där de struliga ungdomsåren med stöld- och misshandelsdomar successivt tonar över i en speedad karriär som driftig telefonförsäljare och företagare under mobilabonnemangens guldrush på 00-talet, då Ahmad blir en riktig self made man i den vinnarkultur som skapas i callcenterföretagens adrenalinstinna provisionskapitalism.
”First Eid” är alltså företagande i 200 knyck, komplett med motgångar, framgång, kärlek och lyckligt slut, allt enligt affärsbiografiernas gängse narrativ.
– Det här är min personliga revansch som jag vill förmedla till väldigt många, men framför allt hoppas jag kunna inspirera ungdomar som lever det livet som jag levt och kanske har fastnat och istället får modet att följa sina drömmar, säger Ahmad Eid när tidningen talar med honom inför bokreleasen.
”First Eid” har han skrivit tillsammans med författaren Ulf Bertilsson som Ahmad känner sedan tidigare. Arbetet startade för ett och ett halvt år sedan.
– Vi träffades ett par gånger och Ulf blev inspirerad och chockad av allt jag hade varit med om. Så sa han att det här kan du ju skriva en bok om, säger Ahmad Eid.
– Jag vill visa att man kan nå framgång genom hårt arbete. Sen behöver man tålamod och i slutänden kommer ingen göra jobbet åt dig, du måste göra det själv.
Karriären som telefonförsäljare blåser på ordentligt. Ahmad knyter kontakter, startar bolag, säljer bolag, tjänar pengar, börjar lära sig hur det går till i företagarvärlden. Så småningom startar han grossistföretaget Be Good Sweden som säljer flaskvatten till gymkedjor över hela landet.
Branschpress börjar uppmärksamma honom, hans framgångar dokumenteras och berättas. Innan han fyllt 30 har han tillräckligt med cash för att dra sig tillbaka, ta det lugnt.
Vad säger din mamma om dina framgångar i dag?
– Hon är jättestolt så klart, enormt stolt, det finns inte ord. Hon säger det lite för ofta, kan jag säga. Bara att jag tog mig ur eländet, berättar hon om ständigt. Det är skönt för henne att kunna gå med huvudet högt i Nyköping. Hon fick höra ganska mycket att hon inte hade kontroll på sina barn. Så det är en bra känsla för henne. Hon var ingen dålig mamma.
Gamla lärare i Nyköping har Ahmad också försonats med. En gång i världen var han den verkliga mardrömseleven, det tillstår han själv i dag.
– Jag ska inte sticka under stol med att jag var ett jävla arsle när jag gick i skolan. Men många lärare dömde mig alltför tidigt och det är inte deras uppgift. Jag hade noll intresse av att studera och var nog svår att hantera för dem.
Så berättar han om ett möte i vuxen ålder med en av sina gamla lärare på en bensinmack vid Norrköpingsvägen.
– Han kramade om mig och sa; förlåt för att jag dömde dig och inte tog dig på allvar. Jag tyckte det var hedersamt av honom att komma fram och säga det. Nu blir jag glad varenda gång jag ser honom, och jag kan inte döma honom nu när man ser vad lärare får stå ut med i skolorna.
I dag är Ahmad Eid själv med och bidrar till Nyköpings väl och ve via politiken där han sitter i kommunfullmäktige för Moderaterna. Ett parti som tycks passa som hand i handske för en self made man som vill betala tillbaka för allt strul i ungdomen.
Vad betyder Nyköping för dig i dag?
– Det är hemma för mig. Jag kommer inte lämna Nyköping, det är här mina barn ska växa upp, det är här jag ska bo och här ska jag dö.