Tankar om 2018

Fyra profiler i Gnesta och Trosa delar med sig av sina förhoppningar inför det nya året.

"Skottvångs värdshus har 40 spelningar om året vilket är stort." säger Maria Bystedt som lyfter kulturen på landsbygden.

"Skottvångs värdshus har 40 spelningar om året vilket är stort." säger Maria Bystedt som lyfter kulturen på landsbygden.

Foto: Lejon Hugo

Övrigt2017-11-01 08:00

2018 är ett valår så Gnestas oppositionsråd Håkan Ekstrand (C) hoppas naturligtvis på att få ta över taktpinnen i kommunen. Han hoppas även att den ekonomiska konjunkturen håller i sig.

– För Gnestas del så är det viktigt att räntan inte går upp mot 2 procent för då ser det illa ut för vår driftsekonomi. Då tvingas vi låna - innan vi byggt klart!

Han instämmer i att det politiska livet i Gnesta är lugnt och att konsensus ofta råder.

– Det kan bero på att när socialdemokraterna och moderaterna styr så resulterar det i centerpolitik.

– Men visst finns skillnader. Nästa år vill jag se mer satsningar på landsbygdsutveckling. Annars finns det risk för att skolan i Stjärnhov möter samma öde som den i Laxne.

– För egen del hoppas jag att mina företag går bra och att mitt husbygge blir klart så jag kan flytta in i vår.

Maria Bystrand som driver Skottvångs värdshus är ett levande exempel på att det går att driva en av landets främsta musikscener mitt i skogen.

– Allt behöver inte bara finnas i centralorten Gnesta. Det är viktigt.

Bättre fördelningspolitik för att minska klyftorna i världen är en annan sak hon efterlyser.

– Vi måste alla göra något för miljön. Själv flyger jag inte nästa år. En enda flygresa raserar 20 års källsorterande!

Maria påpekar även att hon stöder medborgarförslaget.

– Låt de ensamkommande som väntat i två år få stanna här i Gnesta.

Cecilia Högberg, produktionschef i Trosa kommun, spår positiva nyhetsvibbar 2018.

– Jag ser framför mig att vi kommer att ha en fantastiskt lyckad öppning av nya Hamnängen med den nya parken, säger hon.

Hon ser också fint badväder och en lyckad ungdomsfestival. Årets dystrare nyheter om skadegörelse hoppas hon däremot att vi slipper, medan kommunens positiva ansökningsbesked gärna får florera.

I år tog skarvdebatten ett kliv framåt och ansökan om en ny badplats vid Öbolandet Borgmästarholmen beviljades (mer information kommer i tisdagens tidning).

– Att det håller i sig, och att vi får tillstånd när vi jobbar i samverkan med andra hoppas vi på, säger produktionschefen.

Trosas hamnkapten Lasse Eklund hoppas att det nya året för med sig fint båtväder, ökad turism och fler fritidsbåtar vid gästhamnen. I år var det något glesare mellan båtarna, jämfört med tidigare år. Antalet husbilar har dock ökat, en trend som hamnkaptenen hoppas håller i sig.

– Vi har haft en ganska stor ökning av husbilar. Till och med nu under jul och nyår. Många ligger kvar året runt. Det hoppas jag håller i sig.

Likt Cecilia Högberg, hoppas Lasse Eklund att folk sköter sig nästa år, så att vi slipper nyheter om brottlighet, förstörelse och krig. Nyheter om större lokala satsningar på skola och äldreomsorg är däremot välkomna.

– Så att våra äldre som jobbat hela livet har någonstans att ta vägen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!