Inget är heligt, allt är säljbart. Världen 2025 blir allt annat än ordnad och säker.
Blir det ett handelskrig från USA:s sida – och det är stor risk för det – så kommer sura vardagskostnader äta på vår uppmärksamhet. Arbetslösheten biter sig fast. Riksbanken är återhållsam med räntesänkningar. Hushållen lär spara mer än konsumera, om det blir något över. Framtidstron dröjer. Det blir svårare att höja blicken.
Du lär också känna av det.
Svensk ekonomi är dessutom kraftigt exportberoende. Efter ett år med mycket svag tillväxt på cirka en procent, har det funnits hopp om ett något bättre 2025. Men finansminister Elisabeth Svantesson (M) kan tvingas tänka om.
Osäkerheterna i omvärlden är uppenbara.
I sitt jultal talade nu också statsminister Ulf Kristersson (M) om behovet av samling, kraft att hålla ihop. Det är trist men talande att hans regeringsunderlag inte förmår att driva politik i den riktningen.
Ett starkare Sverige byggs inte med svagare rättigheter. Det krävs ett rustande civilsamhälle, klassisk folkbildning och konstruktiva handslag för en samarbetsinriktad syn på vår omvärld. Vi kan och behöver göra mer, för fler.
Vi är beroende av att andra också förmår att göra kloka val. På den fronten ser det… inte bra ut.
Under 2024 gick mycket snett. I USA väntar minst fyra av år av stökigheter efter Kamala Harris förlust. Två tunnhudade män med svag impulskontroll – Donald Trump och mångmiljardären Elon Musk – har fått stor makt över den amerikanska demokratin. Personliga vendettor, grovt gynnande av egna finanser och en medveten urholkning av konstitutionen, myndigheter, klimatskydd och rättigheter lär följa.
Fascismen frossar i kaos. Folk fattar inte eller vill inte fatta, förrän skadan är djup och allvarlig.
Övriga demokrater i världen – framför allt Europas – måste göra mer. Uppbackningen av Ukraina mot den blodtörstiga ryska imperialismen blir ett lackmus-test. Hur mycket orkar vi européer kliva fram med?
Vårt hopp står till att EU-kommissionens ordförande, tyska Ursula von der Leyen, och dess utrikespolitiska talesperson, estniska Kaja Kallas kan utföra underverk med små medel. Vi kan inte ignorera USA:s konvulsioner, men vi har att välja våra strider, spela smart och säkra ordnade reträtter där så krävs, tillsammans.
Missnöje och en destruktiv nationalism eldar på främlingsfientlighet och ett sköt dig själv, skit i andra-agerande dominerar. I EU:s två viktigaste ekonomier är dessa krafter på väg att underminera tysk och fransk politik.
Om sedan USA och ett sargat Europa ger Putin-regimen ett lillfinger genom att försöka stycka Ukraina, då åker hela armen in i flistuggen. Samtidigt samspelar den nya ondskans axelmakter – Ryssland, Nordkorea, Iran och Kina – vid behov. Och i våra öppna kommunikationskanaler har AI-krigets fejk och falskheter bara börjat.
2025 lär bli ett skitår.
Kvar är att försöka bygga allianser med stater som har motståndskraft kvar. Norden behöver hålla ihop, vilket vi faktiskt är bra på. Vi ska ta våra baltiska grannländers utsträckta händer – och välkomna Polen i konstruktiv samverkan. Polackerna ser hotet och förbereder sig tydligt, steget före många andra.
Vi måste verkligen vårda de vänner vi har och bygga styrka. Det är det hopp vi bär med oss, för ett så Gott Nytt År som möjligt.
Olof Jonmyren är politisk redaktör.