Det Àr ingen tvekan om vilket parti som Àr vinnaren i Statistiska CentralbyrÄns stora partisympatimÀtning för maj 2022: Socialdemokraterna. Partiet har vunnit vÀljare frÄn sÄvÀl VÀnsterpartiet som Miljöpartiet och Centerpartiet, de partier som slÀppte fram enparti-regeringen sent ifjol.
Med 33,3 procent Ă€r S pĂ„ opinionsnivĂ„er vi inte har sett pĂ„ evigheter. Samtidigt tĂ„l att noteras att valĂ„ret inte har gett nĂ„got vĂ€rt att nĂ€mna för de fyra partierna som röstade nej till Magdalena Anderssons regering. SĂ„vĂ€l Moderaterna som Sverigedemokraterna har tappat stöd jĂ€mfört med november 2021. Liberalerna och Kristdemokraterna har ökat nĂ„got â via vĂ€ljarrörligheten mellan dessa nĂ€mnda partier â men det sammanlagda stödet Ă€r 1,5 procentenheter lĂ€gre Ă€n i november för dessa fyra.
Ett regeringsskifte ser avlÀgset ut. Det betyder inte att S har allt i hamn, partiet brukar tappa stöd ju nÀrmare valdagen kommer.
Den största enskilda tillbakagÄngen stÄr Centerpartiet för, Àven om flera partier backar tydligt. Det har sitt pris att acceptera en S-regering utan att kunna garantera egna resultat. Utan januariavtalet Àr lÀget betydligt mer vanskligt. Annie Lööfs parti har kvar en viss vÄgmÀstarroll i enligt denna mÀtning, alternativt Nooshi Dadgostars VÀnsterpartiet om man hellre vill se det sÄ. Varken Miljöpartiet eller Liberalerna nÄr riksdagsspÀrren.
Vi Àr i ett lÀge som liknar det som var 2002. DÄ var det Àven mittenvÀljare/borgerliga vÀljare som röstade pÄ den sittande statsministern, Göran Persson (S). Det var borgerlig splittring Àven dÄ, men pÄ andra grunder. Det var tiden före det att Moderaterna förstod att svenska val vinns via ett grepp om mitten, och de Nya Moderaterna och Alliansen blev till.
De starka siffrorna för Socialdemokraterna, plus 4,2 procentenheter sedan i november, Àr en effekt av en ny partiledare. DÀr Magdalena Andersson klev in vann hon vÀljare som inte skulle ha valt Stefan Löfven. SÀkerligen av ett antal varierande skÀl, men delar av den effekten lÀr rimligen klinga av över tid.
Till detta ska lÀggas krigsutbrottet den 24 februari, nÀr Ryssland överföll Ukraina. OsÀkerhet i omvÀrlden med vÀxande hotbilder gör ofta att det största regeringspartiets stöd vÀxer. Det blev samling vid pumpen och Nato nÀsta. Samtidigt brukar detta lÀge ocksÄ lyfta det största oppositionspartiet. Men det ser nÀstan tvÀrtom ut i novembermÀtningen. I gengÀld ska noteras att bara tvÄ partier har starkare stöd i dag jÀmfört med valet 2018: Socialdemokraterna och Moderaterna.