– Det är ett kulturmord som pågår, säger Michael Gårdebäck.
Han är engagerad i en av Trosa församlings körer, och menar att turbulensen efter kyrkans omorganisation nu riskerar att gå ut över det lokala kulturlivet. Ett problem ska vara att nyckelpersoner hamnat i kläm på grund av arbetsmiljösituationen.
Maria Kastenfalk håller med:
– De håller på och monterar ner hela körverksamheten, det kommer att märkas när pandemin är över. Folk behöver få veta det här innan det är försent, säger hon.
Gunnar Göranzon, som vikarierar som kyrkoherde i Trosa under Lars Brattgårds sjukskrivning, slår ifrån sig kritiken.
– Det förekommer desinformation om nedskärningar som är helt osanna. Verksamhetsplan och budget gäller, och vi planerar för konserter under sommaren. Vi ska dra igång körverksamheten så fort vi kan det, men det pågår en pandemi just nu säger han.
Varför är så många oroliga för kyrkans kulturverksamhet?
– Det kan inte jag spekulera i. Vi följer bara de instruktioner vi har från kyrkorådet. Vi för dialog med de som är bekymrade eller har synpunkter, och jag försöker svara på alla mejl jag får, säger Gunnar Göranzon.
Flera personer som tidningen pratar med menar att musiklivet i Trosa håller hög kvalitet jämfört med många andra orter i landet, och att kyrkan fungerar som ett nav för den lokala kulturen. Koncerterna med de olika körerna drar mycket folk och den höga nivån lockar stora namn till olika gästspel. Det anses även öka intresset för kyrkan och församlingen generellt.
– När jag kom till Trosa på 80-talet var musiken här en ren katastrof. Sedan dess har den byggts upp, och det är till stor del tack vare kyrkan. Farhågan nu är att allt rivs ner igen, säger Birgitta Grahn Samnegård, tidigare medlem i kyrkorådet och numer engagerad församlingsmedlem.
Kritikerna tycker att kyrkan borde satsa mer på digitala arrangemang under pandemin, för att hålla musiklivet levande så gott det går. Gunnar Göranzon är dock skeptiskt till nyttan med det.
– Någon sa att om åtta personer lyssnar på en föreställning på plats är det hundra gånger mer värt än om 3 000 personer streamar den. Det händer något i rummet. Det håller jag med om.
Församlingens musikverksamhet omfattar två och en halv heltidstjänster och har en budget på drygt 1,2 miljoner kronor, enligt den vikarierande kyrkoherden.