â Det Ă€r vĂ€l runt 15, eller 20 kanske. Jag har fĂ„tt mĂ„nga dickpics, det Ă€r helt sinnessjukt. Och tragiskt.
Eskilstunabon Ellinor Hofström, 30, funderar en stund och konstaterar krasst att antalet bilder pÄ könsorgan som trillat in via direkta meddelanden pÄ Instagram knappast Àr lÀttrÀknade.
â Det finns mĂ„nga troll med uppenbara fejkkonton. SjĂ€lva Instagram Ă€r bra dock, nĂ€r nĂ„gon skickar en bild som de tror Ă€r suspekt sĂ„ blurrar de den. Du ser bara bilden om du trycker pĂ„ den och det gör jag inte. Jag ger telefonen till min man. DĂ„ fĂ„r man det inte rakt i fejset.
Den före detta bloggaren upprörs och oroas över klimatet pÄ sociala medier. SjÀlv har hon ett stort Instagramkonto med fokus pÄ trÀning och familjeliv. DÀr Àr de öppna kommentarerna i stort sett enbart av positiv karaktÀr. Förutom ovan nÀmnda bilder dÄ. Hon konstaterar att det ser annorlunda ut i diverse FacebooktrÄdar. Och det var just en sÄdan som nyligen fick bÀgaren att rinna över.
â En person tog sig friheten att hata pĂ„ en person enbart pĂ„ grund av det yrke den hade valt.
Hen argumenterade för att om man Àr en offentlig person eller en influencer sÄ har man sig sjÀlv att skylla om man fÄr hat och hot. Ellinor Hofström tog diskussionen, blev idiotförklarad och valde att dela med sig av hÀndelsen i ett inlÀgg. DÀr stÀllde hon frÄgan: "Kanske ett Facebook- eller Instagramkörkort vore pÄ sin plats?"
â Jag har kĂ€nt mig förbannad över det hĂ€r Ă€mnet lĂ€nge. Klimatet pĂ„ nĂ€tet Ă€r fruktansvĂ€rt och nu har det eskalerat med direkta personpĂ„hopp. Jag har sjĂ€lv tonĂ„rsbarn, eller bonusbarn egentligen men jag rĂ€knar dem som mina barn, som rör sig pĂ„ Facebook. Ska de behöva se mĂ€nniskor som beter sig sĂ„? Om ingen sĂ€ger ifrĂ„n blir det normaliserat.
Förutom tonÄrssönerna har Ellinor Hofström tvÄ smÄ barn. Och det Àr för deras skull hon tar bladet frÄn munnen.
â Min upplevelse Ă€r att det oftast Ă€r den Ă€ldre generationen som beter sig illa pĂ„ Facebook. Det stör mig extra mycket, de ska vĂ€l vara nĂ„gon slags förebilder? De verkar inte kunna hantera sociala medier, eller sĂ„ Ă€r de bara bittra, sĂ€ger den före detta förskollĂ€raren som just nu utbildar sig till tandsköterska.
Vad fÄr dig att orka ta diskussionerna?
â Jag vill inte stĂ„ tyst och titta pĂ„. Det rĂ€cker inte att bara prata om det hemma vid köksbordet.