Strax innan klockan sex på lördagsmorgonen larmade SOS om en misstänkt vattenläcka i ett hus centralt i Flen.
– Det ringde in en man som sa att det rann in vatten från lägenheten ovanför, säger Roger Ehrstedt, inre befäl vid Räddsam Mälardalen.
Räddningstjänsten ryckte ut för att försöka lokalisera läckan och bistå med hjälp. En på pappret lugn insats som dock skulle visa sig bli mer fysisk än önskat för en av de inblandade.
– När vi kom till platsen fick en av brandmännen en snyting av en man som satt utanför. Så det blev en rörig insats, säger Roger Ehrstedt.
Polisen kallades till platsen för att omhänderta mannen som utdelade det oprovocerade slaget. Mannen är i 25-årsåldern och misstänks ha varit narkotikapåverkad vid tidpunkten.
– Han blev omhändertagen enligt lagen om berusning och är misstänkt för misshandel och ringa narkotikabrott, eget bruk, säger Angelica Israelsson Silfver, polisens presstalesperson i region öst.
Den utsatte brandmannen klarade sig utan några större skador och behövde inte sjukhusvård.
– Det var en insats som tog en annorlunda vändning. Det var inte den vanliga vattenläckan, konstaterar Roger Ehrstedt.
Hur ofta händer den här typen av incidenter?
– Det är väldigt ovanligt, tack och lov. Jag har aldrig varit om att någon fysiskt har åkt på stryk på plats, säger Roger Ehrstedt.
Hur gick det med vattenläckan då undrar vän av ordning? Den var snart åtgärdad. Det visade sig att det var den aggressive mannen som satt utanför huset som hade spolat ut vatten i sin lägenhet. Vatten som sedan tog sig ner till grannen. Räddningstjänsten kunde dammsuga upp vattnet och sedan avsluta den något speciella insatsen.