Älgjakten drar snart igång men färre älgar fälls

Den 12 oktober drar älgjakten igång i Sörmland. Förra året tvingades älgskötselområdet Nordvästra Gåsinge ställa in all jakt, men i år ser det något bättre ut.

Färre älgar fälls i Sörmland.

Färre älgar fälls i Sörmland.

Foto: Per Lundström

Gnesta2020-10-04 19:20

Älgskötselområdet Nordvästra Gåsinge omfattar 22 jaktlag och drygt 11 500 hektar mellan Gnesta, Laxne, Stjärnhov och Björnlunda. 

– I år är det en väldigt begränsad jakt. Vi har i princip tilldelats en tredjedel av vad vi hade förr om åren. I runda slängar hade vi omkring 40 älgar då - kalvar och vuxna tillsammans. I år har vi tilldelats elva stycken, säger Kennet Rooth, ordförande i skötselområdet.

Kennets uppfattning är att älgstammen sjunker i hela Sörmland och att man nu fäller mer kronhjort än älg. 

– Älgstammen sjunker ganska kraftigt i Sörmland. Det sköts omkring 2 000 älgar för bara några år sedan och nu är vi nere på 700-800 stycken. 

Viktor Tylstedt är vilthandläggare på Länsstyrelsen och enligt statistik så visar det att det förra året bara var Nordvästra Gåsinge som ställde in sin älgjakt. I år är det enligt honom också bara ett område i Sörmland som ställer in.

– Det finns inga övergripande älginventeringar för länet, men avskjutningsstatistiken indikerar att älgstammen minskat mycket de senaste 20 åren. 

Samtidigt som antalet fällda älgar sjunker ökar populationen av annat klövvilt.

– Det finns en konkurrenssituation som sannolikt påverkar älgen. 

Ett förändrat skogsbruk och klimatförändringar kan vara orsaker till att älgstammen minskar.

– På vintern är tallungskog älgens basföda, men idag planteras dock ofta gran även på tallmarker. Varma och torra somrar gör att fodret blir mindre näringsrikt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om