Bildspel: Efterlängtade gupp invigdes

När det blågula bandet till Björnlunda Fun park klipptes var halva orten på plats. Många cyklade, men de flesta nöjde sig med att dela glädjen på lite avstånd.

Gnesta2014-06-06 16:37

William Nordin, Simon Gustafsson och Carl Lejon heter killarna som fick äran att köra första varvet. Kvällen innan hade de lottat om vem som skulle få åka allra längst fram på premiärvarvet.

– Nu känns det lite nervöst, hördes en av dem mumla strax innan Björnlunda IF:s ordförande förklarade parken invigd.

De tre killarnas pappor har arbetat hårt med att färdigställa banan inför sommaren. När de först presenterade planerna för kommunen fick de nej, bland annat med anledning av att järnvägsspåret ligger strax intill. Men de gav inte upp och fick sedan rejäla bidrag både från Lions och Sisu.

BMX-förarna kastar sig i strid ström ut för första backen.

– Man dör ju om man gör det där! Det är ingenting för mig, säger Robin Karo.

Men efter att ha stått en stund och tittat på alla våghalsiga som kör varv efter varv börjar han söka efter möjligheten att låna en cykel.

– Ja, nu är jag sugen på att prova, säger han.

Se film från fun parken: https://www.youtube.com/watch?v=hZ_nLX0kEIo

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om