Johan Rocklind (S) medgav på måndagens kommunfullmäktige att avverkningen vid Lötbodal gick lite väl snabbt. Nu ska rutinerna ses över ordentligt.
– Jag delar Gustav Edmans uppfattning om att det gått väldigt snabbt och att det är lite otydligt vilka riktlinjer som gäller vid avverkning. Det finns nu anledning att se över de riktlinjerna, vid känsliga naturområden i synnerhet, sa kommunalrådet.
Det gladde Gustav Edman (MP), som hade lyft frågan genom en interpellation.
– Det finns uppenbarligen ett behov över att se över hur vi sköter vår skog, och det känns bra att Johan Rocklind ser det. Det är dags att börja säkra Lötbodalsskogen för framtida generationer. Därför kommer vi föreslå att vi påbörjar processen att skapa Gnestas första kommunala naturreservat, sa han, och lovade att återkomma med en motion på temat längre fram.
– Jag hoppas på ett bra samtal om hur ett naturreservat kan bli verklighet, fortsatte Edman.
Ett kommunalt naturreservat vid Lötbodal har varit på tapeten tidigare, senast efter ett förslag från Naturskyddsföreningen för några år sedan. Den gången blev det inte av, och frågan är om det finns någon politisk majoritet den här gången.
Moderaternas kommunalråd Anna Ekström är skeptisk.
– Äganderätten och skogsägarnas perspektiv är jätteviktigt och att skapa nya naturreservat kräver sin eftertanke skulle jag säga. Jag ser många andra kärnverksamheter som kommunen borde fokusera mer på, säger hon.