Förra året lämnades ett medborgarförslag in till Gnesta kommun om att göra en över- eller undergång för gång- och cykeltrafiken vid Ekvägen i Björnlunda. Förslagsställaren menade att det händer alltför ofta att bommarna inte går ned ordentligt och att tågen får stanna och tutar sig förbi i låg fart.
Frågan har nu utretts av samhällsbyggnadsförvaltningen och Trafikverket.
I en tjänsteskrivelse från kommunledningskontoret skriver man att förvaltningen anser att det troligast skulle vara aktuellt med en gångtunnel under järnvägen, men att ett sådant bygge skulle kunna komma att kosta ända upp till 40 miljoner kronor.
Därför menar man att kostnaderna är för höga för att motivera ett bygge. Trafikverket anser även att säkerheten vid spåret är god, enligt skrivelsen. Förvaltningen anser därför att förslaget ska avslås.
Medborgarförslaget är ett av flera som tas upp när kommunstyrelsen sammanträder den 6 september.