Det var kommunens tillsynsmyndighet, miljöenheten, som efter förra årets tillsyn gjorde en åtalsanmälan om otillåten miljöverksamhet på Gnestas återvinningsgård. Kommunen har utan tillstånd lagrat en allt för stor mängd farligt avfall. Det handlar om att farligt avfall som färger och lösningsmedel har överstigit 1 ton, innan bortleverans. Tillstånd för denna mängd har saknats från början av 2011 till i oktober förra året.
– Det har varit bristfälliga uppföljningsrutiner. Varje år så följer vi upp hur många ton avfall som de olika stationerna har, det är i det arbetet som rutinerna har brustit, säger Ghita Sjösteen, teknisk chef på Gnesta kommun.
Tillstånd för hanteringen har nu sökts hos Länsstyrelsens miljöprövningsdelegation. Utöver det har även antalet hämtningar av det farliga avfallet ökat i antal. Det gör att kommunens återvinningsgård kan fortsätta sin verksamhet som vanligt. Enligt kommunen har den felaktiga hanteringen inte inneburit någon risk för personal eller de kunder som besökt återvinningsgården. Sjösteen har suttit på posten som teknisk chef sedan april.
– Så snart jag upptäckte detta tog jag kontakt med Länsstyrelsen och lämnade in en ansökan om tillstånd. Det arbetet var redan påbörjat när åtalsanmälan kom, säger Sjösteen.