Revykungen Bengt Landin drabbad av cancer två gånger

För elva år sedan fick Bengt Landin, 81, prostatacancer. Åtta år senare fick han svårt att svälja och då upptäckte läkarna även cancer i matstrupen.

"Det är skönt att spela teater då det får tankarna på annat håll. Man behöver vara sysselsatt, annars blir det för jobbigt", säger Bengt Landin.

"Det är skönt att spela teater då det får tankarna på annat håll. Man behöver vara sysselsatt, annars blir det för jobbigt", säger Bengt Landin.

Foto: Helene Wahlström

Gnesta2022-11-13 13:13

Bengt Landin är en pigg senior, men så har han också varit fysiskt aktiv under hela sitt liv.

I Gnesta är han mest känd som revykungen och för att han skriver krönikor i tidningen Östra Sörmlandsposten. Det är november och därmed den nationella cancermånaden, då Sverige uppmärksammar prostatacancer.

undefined
Bengt med sitt barnbarn, sommaren 2022. "Jag gillar att röra på mig. På sjukhuset efter matstrupscancern sa de att jag måste upp och gå, trots alla slangar. De kallade mig 'Gnestaexpressen' eftersom jag sprang i korridorerna", säger Bengt Landin.

– Den jobbigaste perioden var när jag inte kände att jag var kissnödig och det började läcka, säger Bengt Landin.

Det var på ett läkarbesök för elva år sedan som en doktor tyckte att han skulle passa på att kolla prostatan. Han hade aldrig känt att någonting var annorlunda i hans kropp men gjorde ändå ett test. Det visade att Bengts PSA-värde – det protein som bildas i prostatakörteln – var förhöjt.

– Då skulle jag välja om jag ville strålas eller opereras. Jag valde det senare och fick åka till Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Operationen gick bra och Bengt kunde leva som vanligt, men fick lära sig att gå på toaletten var tredje timme i förebyggande syfte.

– Man får trycka i gång sig själv så att man tömmer blåsan, men sedan var det inga konstigheter, säger han och visar på magen.

undefined
Bengt Landin drabbades av cancer två gånger. "Det jobbigaste är oron över att cancern ska sprida sig", säger han.

Prostatacancer kan påverka kroppens förmåga till erektion och Bengt berättar att han efter operationen fick ett potenshöjande medel utskrivet.

– Men sex kanske inte är det viktigaste i min ålder, säger han.

Bengt fortsätter:

– Prostatacancern kände jag inte av så mycket, det jobbigaste var oron den kom med, säger han.

Åtta år senare, 2019, kom cancern i matstrupen.

– Det var mer chockartat. Det började med att jag fick svårt att svälja, men jag hade aldrig ont, säger Bengt Landin.

undefined
"Jag är mer orolig än vad jag visar utåt", säger Bengt Landin, här på ett foto med hustrun Kerstin.

Han googlade och läste på, något han säger att han kanske inte borde ha gjort – cancerformen har en jämförelsevis dålig prognos.

– När den upptäcktes sattes hela vårdapparaten i gång. Det var fint på så sätt att de även inkluderade anhöriga, att de tänkte på dem också.

Bengt blev remitterad från Gnesta vårdcentral till Nyköpings lasarett och sist hamnade han på Akademiska sjukhuset i Uppsala – igen.

Operationen med tumören lyckades, men läkarna blev tvungna att operera bort mjälten.

– Jag har fått ett vaccin som gör att jag får det som mjälten producerar för att klara mig, säger han.

Bengt Landin har ännu inte hört orden om att han skulle vara friskförklarad.

– Men de senaste proverna från förra veckan såg bra ut och jag får väl utgå från att jag mår bra, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!