Kulturskolan återgår till det mer normala

Efter en kortare nedstängning kan Kulturskolan nu återgå till fysisk undervisning igen. "Väldigt betydelsefullt", säger Jens Jervfors Turner, verksamhetschef på Kulturskolan.

Kulturskolan kommer öppna upp nästa vecka för fysiska lektioner.

Kulturskolan kommer öppna upp nästa vecka för fysiska lektioner.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Gnesta2021-01-23 15:24

Den 18 december kom beskedet om att alla verksamheter som inte anses vara nödvändiga bör stängas ned till den 24 januari. För Kulturskolans del lokala rekommendationerna precis under juluppehållet, vilket resulterade i att skolan bara tillämpade digital undervisning i en vecka. På måndag, den 25 januari, kommer undervisningen bedrivas på plats igen.

– Det mesta har ändå gått över förväntan. Sedan har det varit teatrar, orkestrar och band som nästintill har varit omöjliga att genomföra digitalt, säger Jens Jervfors Turner.

De nya rekommendationerna innebär att barn och ungdomar födda 2005 eller senare kan återgå till aktiviteterna. Att Kulturskolan kan hålla igång, när mycket annat fortfarande håller stängt för barn och unga, ser Jervfors Turner som extra viktigt.

– Ska man se det i ett större perspektiv så är det väldigt betydelsefullt. Det är fortfarande mycket som är begränsat och därför är det viktigt att få göra det man tycker är kul. Kan man inte leka med kompisar eller idrotta, hamnar man kanske bara framför mobilen och det är inte bra i längden. Det är viktigt med stimulans och att motverka passivitet.

Som maxtak har man sagt att femton personer får vistas i samma lokal, förutsatt att det finns gott om utrymme. 

– Det är också lärarna som rengör instrumenten och dukar upp materialet, så det blir så lite kontakt som möjligt. Är de fler än femton personer så delar vi upp grupperna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!