Det var strax efter klockan 02.00 som polisen fick larm om att en misshandel ska ha ägt rum i Gnesta kommun.
Och när polisen kom till platsen hittades en man skadad på platsen samtidigt som polisen kunde gripa en man i 60-årsåldern som i nuläget är misstänkt för grov misshandel. Mannen misstänks ha misshandlat offret med ett tillhygge.
– Vi fick in det här larmet om att en person hade blivit misshandlad. Gärningsmännen är fortfarande gripen och kommer troligen bli anhållen av en åklagare senare, säger Monica Bergström, polisens presstalesperson i region öst.
Vilket tillhygge användes?
– Det är inget vi går ut med i dagsläget. Vi vill inte påverka eventuella vittnen och så vidare.
Den skadade mannen fick föras till sjukhus med ambulans och vårdas för sina skador. Men det finns ännu inga uppgifter om mannens skadeläge.
– Ambulanspersonalen på platsen gjorde bedömningen att han måste undersökas på sjukhus. Men hur bråket uppstått vet vi inte ännu, säger Monica Bergström.