Mitt i morgonrusningen – stora störningar i tågtrafiken

Ett signalfel i Björnlunda utanför Gnesta orsakade störa störningar i tågtrafiken på måndagen. "Det är stora problem just nu", uppgav trafikverkets presstjänst.

Gnesta2024-10-07 10:51

Det var vid 05.30-tiden på morgonen som ett signalfel skapade problem för tågpendlare från bland annat Gnesta. Flera pendeltåg ställdes in och resenärer hänvisades i stället till bussar.

Även alla tåg mellan Stockholm och Malmö respektive Göteborg drabbades.

– Det är stora problem just nu, sa Peter Jonsson, på trafikverkets presstjänst, till SN på måndagsmorgonen.

Enligt de uppgifter som presstjänsten nåddes av var det ett fel i ett ställverk i Björnlunda som orsakade problemen. Ställverket hade problem redan under söndagen. Problemen åtgärdades under söndagen men de återkom alltså under måndagen.

– Vi har haft personal på plats sedan 06.20 på morgonen och de arbetar med problemet. Hittills har de dock inte kunnat komma med någon prognos på när felet kan vara avhjälpt, förklarade Peter Jonsson.

Har du någon mer information om vad det är för ett slags problem?

– Nej, inte mer än att det är någon elektriskt.

Vid 11.20 på måndagen var felet avhjälpt, men tågtrafiken drabbades under en del följdförseningar under dagen. Signalfelet orsakade störningar på sträckorna Stockholm C - Södertälje Syd/Nässjö/Malmö, Stockholm C - Katrineholm/Hallsberg/Göteborg/Karlstad samt SL-Pendeln Södertälje Centrum - Gnesta

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!