– Vi har använt en almanacksmodul som var klar från början. Tidigare år har jag gjort allting själv men eftersom det är ett ganska tidskrävande arbete köpte vi in en färdig modul som det visade sig vara fel i.
Vilka är felen?
– Bland annat har namnsdagarna i september blivit fel och så ligger drottning Silvias födelsedag på fel datum.
Vad gör man åt det?
– Det finns inte så mycket att göra. Det känns naturligtvis jättetråkigt. När man köper en färdig modul förväntar man sig att det ska vara rätt.
Kommer ni att använda modulen igen?
– Nej, den kommer inte att användas igen och vi har pratat med försäljarna så de vet om felet.
Har ni fått reaktioner från Gnestaborna?
– Ja, det var så vi fick veta att det hade blivit fel. En person ringde oss och berättade om felen. När detta upptäcktes skrev vi med informationen i vårt nyhetsbrev som vi skickar till våra kunder. Dessutom har Gnesta kommun lagt ut informationen på hemsidan.