Hela 73 barn i åldrarna fyra till 15 år har deltagit i Stjärnhovs IK:s sommarsimskola i år och simmärkena har tagit slut i flera omgångar då så många har klarat de uppsatta kriterierna.
- Ja, det har nog varit rekord med märkestagning, och det märks att det ger motivation att fortsätta, säger instruktören Gustav Andersson som ser att många av barnen återvänder säsong efter säsong för att lära bli bättre och säkrare i vattnet.
På lördagen fick barnen visa upp vad de lärt sig under de fyra intensiva veckorna som simskolan hållit på.
Förutom Stjärnhov IK:s sommarsimskola vid Dammhagen har också Gnesta simsällskap hållit simskola. Den har ägt rum i både Frejahallen och i Nyckelsjön och avrundas under denna vecka, med bland annat en simborgarkväll för både barn och allmänhet på onsdag.