Fortsatt låga grundvattennivåer i Gnesta

Långvariga torra perioder har gjort att vattennivåerna inte har återhämtat sig. Kommunen kikar nu på Klämminen som ny vattenkälla.

Det kommer att ta några år innan vi kan vattna gräsmattorna igen, säger Niklas Söderholm, VA-chef på kommunen.

Det kommer att ta några år innan vi kan vattna gräsmattorna igen, säger Niklas Söderholm, VA-chef på kommunen.

Foto: Andreas Tun Hedfors

Gnesta2022-05-05 20:00

Grundvattennivåerna i Gnesta kommun är fortsatt låga. Kommunen tittar nu på möjligheterna att dra vatten ur sjön Klämningen till ett nytt reningsverk som ska byggas intill det befintliga vattenverket vid Frösjön.

– Arbetet med nya vattenförsörjningen pågår för fullt och det nya reningsverket planeras vara klart 2026, säger Niklas Söderholm, chef för VA-enheten på kommunen.

Under tiden som nivåerna är låga råder bevattningsförbud i Gnestas tätorter. Invånarna i hela kommunen uppmanas att vara sparsamma med sin vattenanvändning i vardagen.

– Vattna gräsmattor blir först den dagen då den nya vattenförsörjningen är i drift, säger Niklas Söderholm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!