– Det är inte roligt. Men det är ingen idé att fylla igen, för de kommer ju bara igen, säger tomtägaren Torsten Grönvall när han visar sin uppbökade trädgård.
De han pratar om är de vildsvin som plågat Hundby sedan i våras. Under nattetid tar de sig från den närliggande skogen i jakt på mat och bökar upp de Hundbybornas trädgårdar. Den senaste tiden har vildsvinen kommit varje natt.
– Det är förfärligt, så här kan vi inte ha det, vi har lagt ut tusentals kronor på jord att fylla igen tomten, säger grannen Gunnar Sandkvist vars trädgård också drabbats.
Tomtägarföreningen har haft problem med vildsvinen förut och har tidigare bett jägaren och markägaren intill, Jörgen Ödfjäll, skjuta av vildsvin i området för att avskräcka resten från att böka omkring där. Jörgen har därför ansökt om skottlossningstillstånd hos polisen men fått avslag.
I våras besökte bland andra kommunens miljöchef Ellinor Lundin Hundby. Tomtägarna hade bjudit ut henne för att förklara situationen, eftersom polisen begärt yttrande från miljöenheten vid skottlossningsansökan. Ellinor och hennes kollegor ansåg dock efter besöket att skottlossning i det tätbebyggda området fortfarande inte var lämpligt.
– Jag blir förbannad. De har fått för sig att jag ska springa omkring här och jaga, men jag vill bara hjälpa till eftersom vi är goda grannar, säger Jörgen Ödfjäll om beslutet.
Ellinor Lundin menar att skjuta vilda djur är en sista utväg, och att tomtägarna i Hundby inte tillräckligt prövat andra metoder för att få bukt med vildsvinen.
– Vi har hänvisat till skyddsåtgärder som Länsstyrelsen anger, som att sätta upp stängsel på tomten eller där vildsvinen har sin passage. Vildsvin är i lagens mening inte ett skadedjur och är ett naturligt inslag på landsbygden, säger Ellinor Lundin.
Tanken med avskjutningsmetoden är att Jörgen ska positionera sig vid en pumpstation på området en bit bort från husen där vildsvinen passerar för att ta sig till tomterna. Där ska han skjuta av några av dem nattetid och på så sätt avskräcka resten från att ta sig in där.
– Jag kan inte lova att det är en säker lösning, men det är värt att pröva, säger Jörgen Ödfjäll.
Mellan Gunnar Sandkvists och Torsten Grönvalls tomt har man satt upp en fågelskrämma, vilket var en av de andra föreslagna åtgärderna. Den tycks inte ha gett önskad effekt. Att sätta upp stängsel är för dyrt, tycker tomtägarna.
– Vi har räknat på att det skulle kosta runt 60 000 kronor per tomtägare att hägna in hela området, säger Gunnar Sandkvist.
Han har nu skrivit till kommunens kommunalråd i hopp om att driva vidare frågan om att skjuta av vildsvinen.
– Vi vill inte att människor ska börja flytta härifrån för det här. Det ska vara en plats för folk, inte svin, säger Gunnar Sandkvist.