Här är Renaidas väg – från Tanzania till miljonpublik i Mello

På lördag är det dags för Renaida Braun från Nyköping att ställa sig på scenen i Andra chansen. I väntan på den skälvande uppgörelsen – där Renaida duellerar om finalbiljetten mot Olivia Eliasson – har vi djupdykt i arkivet och berättar här historien om 20-åringen som redan som liten hade siktet inställt mot artistlivet.

Renaida debuterade i Melodifestivalens första deltävling i Karlstad i början av februari. Med låten ”All the feels” tog hon sig sedan till Andra chansen som avgörs nu på lördag. – Mello har varit en supermagisk resa. Allt från hur jag fick låten – som jag avskydde i början men fick göra om så den blev en Renaidalåt – till koreografi, kläderna och hela slutresultatet. Jag är så tacksam över att få vara med om detta.

Renaida debuterade i Melodifestivalens första deltävling i Karlstad i början av februari. Med låten ”All the feels” tog hon sig sedan till Andra chansen som avgörs nu på lördag. – Mello har varit en supermagisk resa. Allt från hur jag fick låten – som jag avskydde i början men fick göra om så den blev en Renaidalåt – till koreografi, kläderna och hela slutresultatet. Jag är så tacksam över att få vara med om detta.

Foto:

Övrigt2018-01-18 04:05

Det sprakar i telefonen innan Renaidas headset är på plats. Det är tisdag och hon sitter hos sin frisör. Dagen efter väntar tidig avfärd med morgontåget från Stockholm mot Kristianstad. Melloveckan - med Andra chansen som absolut sista chansen att gå till finalen i Friends arena nästa lördag - är minst sagt intensiv. Intervju och hårfix behöver därför kombineras.

Onsdag, torsdag och fredag handlar om repetitioner, repetitioner och åter repetitioner på plats i Kristianstad.

– Alltså....jag är så glad, supertaggad! Nu är det äntligen min tur igen känner jag efter att ha följt tävlingarna från soffan. Jag längtar efter att så sjunga mitt bidrag och kommer verkligen ge aaaaaaallt, säger en sprudlande glad Renaida.

Men vi backar bandet en smula. Tillbaka till SN:s absolut första artikel om 20-åringen som av flera i musikbranschen spås bli Sveriges nya musikexport.

2001 intervjuade vi specialpedagogen Helen Braun som tillbringat tre år som biståndsarbetare till Tanzania. Med sig tillbaka i Sverige och Nyköping har hon lilla Renaida, snart fyra år, skriver reportern.

– Nej, jag hade inte räknat med att adoptera ett barn, skrattar Helen. Det var Renaidas familj som ledde mig in i det Tanzaniska livet. De öppnade sitt hem för mig, de visade mig morfars by och farfars by. De lärde mig språket. Men Renaidas unga mamma fick en hjärnskada efter en olycka och pappan blev sjuk i malaria. Efter en månad dog han.

Helen tog hand om Renaida.

– Jag hade lovat honom, säger hon enkelt.

Papplösa familjen med en älskvärd mamma som trygg bas. Så presenterade Renaida själv sin familj i tv-klippet som visades innan hon klev på scenen i Karlstad. Det nya livet med mamma Helen och storasyster Erica gav näring åt drömmen om ett liv på scenen.

[fakta nr="1"]

Redan som nioåring blev hon avporträtterad i SN, då hon via ett tips från syster Erica (som själv spelat i bland annat ”Heartbreak Hotel” och Stockholm Boogie”), fått rollen som lillasyster Keisha i Daniel Fridells film ”Säg att du älskar mig”.

Ingenting är omöjligt, det visste hon redan då. På frågan om vad hon skulle bli när hon blev stor, svarade hon självsäkert ” regissör, eller kanske rörmokare eller limousinförare”.

Hon har allt som krävs för att slå igenom som internationell artist.

Fredrik Andersson, vd på Cardiac Records

Rörmokaredrömmen fick dock ge vika för sången. Renaida - som redan som 8-åring showade loss på karnevalen och senare i musikalen ”Annie get your Gun” - gick musikklass på Borgis, spelade trummor och dansade, innan det var dags för gymnasiet på Kulturama i Stockholm där det sedan blev sång för hela slanten.

2016 skrev SN spaltmeter om Renaida som var en av 14 000 sökande som valdes ut till ”Idol”. 12 gick till final.

Väl där hyllade juryn Renaida som de ansåg ha hela paketet – sången, utstrålningen, artisteriet.

Idol-äventyret slutade med en sjätteplats i finalen. Under eftersnacket till programmet sades det att den största stjärnan om ett par år kommer att vara just Renaida.

Fredrik Andersson, vd på Cardiac Records i Ystad, signade Nyköpingsartisten innan finalen ens kvar avgjord.

– Hon har allt som krävs för att slå igenom som internationell artist. När det var 20 deltagare kvar i Idol såg jag Renaida och kände direkt att henne vill jag jobba med. Hon gick rakt genom rutan och utstrålade en enorm värme med sin personlighet, sade han när SN intervjuade honom inför kvaltävlingen i Karlstad.

Mellan Idol och Melodifestivalen har Renaida inte legat på latsidan. Ett helt nytt album, med egna låtar, är planerat att släppas under året och hon är sedan i vintras mitt uppe i den turnerande Disneyproduktionen ”Äventyret Aladdin” där hon spelar prinsessan Safa.

Vad vet du om Olivia?

– Jag tyckte hon hade ett coolt nummer och det känns som ett rättvist motstånd. Olivia är dessutom väldigt snäll, men det är typ allt jag vet, säger Renaida som låtit bli att frossa i Melloraportering inför Andra chansen.

En del justeringar har gjorts i Renaidas nummer efter Karlstad.

– Så det ska kännas fräschare. En av dansarna har fått bytas ut på grund av skada. Jo, just det, jag har ändrat håret lite också...men det får man se först på lördag, säger Renaida som tills dess också hoppas att problematiken med en av de skyhöga genomskinliga skoklackarna från Karlstad ska vara löst.

– Alltså, vi lämnade dem till en skomakare som garanterade att de skulle sitta fast. Men i går gick den av igen så just nu ....jag vill verkligen ha dem för de är sååå snygga! Men jag har köpt ett par andra för säkerhets skull.

Även om Renaida är ny i Melodifestivalsammanhang har hon faktiskt redan stått på Eurovisionscenen. I Sverige dessutom. I ett klipp på YouTube framför hon med säker stämma Bulgariens bidrag 2016.

[youtube id="hg0C_Z0hw74"]

– Ha, ha! Jag gick i trean på gymnasiet och fick vara stand in artist när numren sattes ihop i Globen. Så jag har redan provat på det...och det vore ännu coolare om det nu blev med mitt eget bidrag, säger hon.

Född i Bukoba

Renaida är född i Bukoba i Tanzania. Helen Braun och hennes då 17-åriga dotter Erica flyttade dit i januari 1998 när Helen fick ett biståndsarbete. Renaida började bo hos Helen och Erica i juni samma år, när hon bara var tio månader. Hennes mamma hade råkat ut för en allvarlig olycka och pappan avled strax därefter i malaria.

Efter önskemål från Renaidas pappa på dödsbädden, adopterade Helen henne i Tanzania.

Tre år senare, 2001, flyttade Renaida och mamma Helen till Sverige och Nyköping. Renaida bor sedan i vintras i Stockholm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!