Den 28-årige nyckelbacken Jesse Narva är en välkommen förstärkning till matchen mot IFK Tumba, ett lag som fick med sig en oväntad men fullt rättvis poäng från bortamötet med Nyköpings Hockey senast. Narva ådrog sig ett matchstraff i hemmamatchen mot Arlanda Wings, vilket resulterade i en tre matcher lång avstängning.
– Äntligen. Vi fick ju klara oss med fem backar mot Huddinge senast. Och Viktor Hällegard fick ju en tiominutare för snack mot domaren så ett tag hade vi ju bara fyra, säger Gnestatränaren Jeff Hällegard.
2–4-förlusten hemma mot seriesuveränen Huddinge senast var ändå en förlust med klar mersmak för nykomlingen.
– Inställningen, försvarsspelet och vår insats rent taktiskt var nog det bästa vi presterat på hela den här säsongen.
Till morgondagens match i Tumba hoppas Jeff även att backarna Erik Behm och Jonas Karlsson är tillbaka i speldugligt skick. De saknades mot Huddinge på grund av sjukdom. Likaså handskadade forwarden Tobias Snäll.
– Det gäller att ta med insatsen mot Huddinge dit. Och revanschlusta då vi förlorade hemmamatchen mot Tumba, säger Hällegard.