Hallengren beklagar nej till missbruksstrategi

Regeringen fÄr nej frÄn riksdagens socialutskott pÄ förslaget till en ny strategi mot alkohol, narkotika och tobak.
–Otroligt bekymmersamt, sĂ€ger socialminister Lena Hallengren (S) som inte kan lova nĂ„gon omarbetad strategi.

Socialminister Lena Hallengren (S) fÄr nej frÄn riksdagen pÄ förslaget till narkotikastrategi. Arkivbild.

Socialminister Lena Hallengren (S) fÄr nej frÄn riksdagen pÄ förslaget till narkotikastrategi. Arkivbild.

Foto: Anders Wiklund/TT

HÀlsa och sjukvÄrd2021-06-08 17:12

– Jag kan inte sĂ€ga vad som blir nĂ€sta steg. Jag utgĂ„r frĂ„n att riksdagens partier ocksĂ„ funderar över det, sĂ€ger Hallengren till TT.

Socialutskottet föreslÄr att riksdagen ska avslÄ förslaget till strategi, som ocksÄ omfattar dopning och spel om pengar, och begÀra att regeringen Äterkommer med ett nytt förslag. FrÄgan ska debatteras och röstas om den 14 och 15 juni, men en majoritet bestÄende av sex partier vill avslÄ strategin.

– Vi kan inte acceptera en dĂ„lig strategi bara för att vi ska ha en, sĂ€ger Pia Steensland, ledamot för Kristdemokraterna i utskottet.

Är otydlig

Hon sÀger att strategin Àr otydlig och med fÄ konkreta förslag till ÄtgÀrder pÄ de omrÄden som strategin omfattar.

Den tidigare strategin gick ut vid Ă„rsskiftet. Den nya skulle vara i bruk fram till och med 2025 och skulle vara den tredje i sitt slag.

BÄde Hallengren och Yasmine Bladelius, socialdemokrat i utskottet med ansvar för strategin, anser att riksdagens avslag innebÀr ett stort avbrÀck för samordnare i regioner och kommuner, myndigheter och organisationer som arbetar mot missbruk. De fÄr ingen strategi att hÄlla sig till i sitt arbete.

Bladelius Àr ocksÄ ordförande för Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning (CAN), ett samlingsorgan för organisationer och föreningar engagerade i arbetet mot missbruk.

Är lealös

Men CAN:s tidigare ordförande, kristdemokraten Anders Andersson, delar inte Bladelius syn.

– Strategin var sĂ„ lealös, den saknade fĂ€ste i begrepp och fasta mĂ„lsĂ€ttningar, sĂ€ger han till TT.

Andersson framhÄller att han var med och tog fram de tidigare strategierna, 2010 och 2014. JÀmfört med dem Àr den hÀr helt uttunnad, enligt honom, och en dÄlig karta för den som vill nÄ resultat i arbetet mot missbruk av olika slag.

Bakom avslaget ligger tvÄ motioner frÄn KD och Centerpartiet. De och de fyra övriga partier som ger regeringens förslag underkÀnt har lite olika skÀl för sitt motstÄnd.

– Men det som Ă€r samstĂ€mmigt för alla Ă€r att regeringen har levererat en för dĂ„lig strategi, helt enkelt, sĂ€ger Pia Steensland.

– Det finns mĂ„l och visioner, men det saknas konkreta insatser om hur vi ska nĂ„ dit. Det stĂ„r upprepade gĂ„nger att regeringen "övervĂ€ger" det ena eller det andra, sĂ€ger hon.

Lena Hallengren ser ingen gemensam linje i partiernas kritik mot strategin.

– Det Ă€r otroligt spretigt det som riksdagen presterar, det Ă€r ju inte sĂ„ att man enar sig om att vill nĂ„got annat. Olika partier plockar in sina hjĂ€rtefrĂ„gor men regeringen kan inte omarbeta nĂ„got utifrĂ„n det hĂ€r.

Fakta: Riksdagen föreslÄr

Socialutskottet föreslÄr att riksdagen ska avslÄ regeringens förslag till ANDTS-strategi (alkohol, narkotikam, dopning, nikotin, tobak och spel om pengar) och be regeringen Äterkomma med en ny.

Strategin avser Ă„ren 2021 till 2025 och skulle vara den tredje i ordningen.

Nytt i den jÀmfört med tidigare strategier var att Àven produkter med nikotin men utan tobak ska rÀknas som tobaksprodukter, till exempel snus utan tobak.

Narkotikaklassade lÀkemedel och spel om pengar blir nya delar i strategin.

Ett mÄl om att skydda barn mot skador av missbruk Äterinförs.

KĂ€lla: Riksdagen

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!