SMHI: Risk för nya kraftiga regn

Det senaste regnovÀdret har vÄllat översvÀmningar och stora problem pÄ en rad orter. Och enligt SMHI finns det risk för nya kraftiga regn i slutet av veckan.

Ungdomar frĂ„n trakten hjĂ€lper till att med sandsĂ€ckar bygga vall mot det höga vattenflödet vid Irvingsholms gĂ„rd i Tysslinge, Örebro. GĂ„rdens stora anlĂ€ggningar hyser 100|000 höns

Ungdomar frĂ„n trakten hjĂ€lper till att med sandsĂ€ckar bygga vall mot det höga vattenflödet vid Irvingsholms gĂ„rd i Tysslinge, Örebro. GĂ„rdens stora anlĂ€ggningar hyser 100|000 höns

Foto: Pavel Koubek/TT

VĂ€der2023-08-16 20:44

Natten till torsdag drar ett band med regnskurar österut över norra Svealand och Norrland. DÀrefter blir det en kort andhÀmtning i form av högtryck och sol under torsdag dag i stora delar av landet. Men nya skurar, eventuellt kraftiga, kommer in söderifrÄn pÄ fredagen, enligt SMHI.

– Det kan bli kraftiga skurar men om de kommer upp i varningsnivĂ„ Ă€r för tidigt att sĂ€ga, sĂ€ger Emma HĂ€renstam, meteorolog vid SMHI.

Sydöstra Götaland ser ut att fÄ de största regnmÀngderna.

– Det handlar om SkĂ„ne, Blekinge, Öland och Gotland, Östergötland och SmĂ„land, sĂ€ger Emma HĂ€renstam.

Än sĂ„ lĂ€nge Ă€r det alltsĂ„ för tidigt att pusta ut.

– Det Ă€r bra att hĂ„lla sig uppdaterad pĂ„ varningslĂ€get, för att se hur det utvecklar sig, sĂ€ger Emma HĂ€renstam.

Höns hotade

En av mĂ„nga verksamheter som redan drabbats av höga vattennivĂ„er Ă€r gĂ„rden Irvingsholm i Tysslinge utanför Örebro. DĂ€r hotas 100 000 höns av vattenmassorna.

GÄrdsÀgaren och Àggproducenten Lars-HÄkan Jonsson och hans anstÀllda arbetar frenetiskt med att bygga vallar för att skydda gÄrdens stora anlÀggningar. Till sin hjÀlp har de personal frÄn MSB och rÀddningstjÀnsten.

– Vi kör hĂ„rt och alla börjar bli rĂ€tt slutkörda, sĂ€ger han och tar ett djupt andetag.

– Men vi hoppas att vi kan rĂ€dda hönsen. Jag tror att vi fixar det hĂ€r.

Sommarens vÀder har varit exceptionellt utmanande. Först torka och sedan 300 millimeter regn pÄ en mÄnad, summerar Lars-HÄkan Jonsson.

– Jag har 300–400 hektar spannmĂ„l som stĂ„r under vatten. SĂ„ det hĂ€r vĂ€dret...

Mest i Hudik

Efter de stora mÀngderna regn i veckan och förra veckan Àr det fortsatt röd varning för översvÀmning och höga flöden i GavleÄn, DelÄngersÄn och MarnÀsÄn/KolningsÄn.

Hela 14 orangea varningar för översvÀmning och höga flöden Àr utfÀrdade för bland annat Siljan, DalÀlven och DelÄngersÄn. Ytterligare elva gula varningar Àr ocksÄ utfÀrdade.

Samtliga varningar berör ett omrÄde frÄn VÀtterns norra Ànde upp till Kopparberg och Skinnskatteberg, samt frÄn Avesta till Mora och Orsa och till Bergsjö i HÀlsingland.

Just i HĂ€lsingland, i Hudiksvall, har de största nederbördsmĂ€ngderna för perioden 1–16 augusti uppmĂ€tts: 250 millimeter. Normalt för Hudiksvall Ă€r 73 millimeter – för hela augusti, enligt SMHI:s Emma HĂ€renstam. NĂ€st mest regn har Baramossa i Halland och GĂ€strike Hammarby i GĂ€strikland fĂ„tt: knappt 230 millimeter.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!