Natten till torsdag drar ett band med regnskurar österut över norra Svealand och Norrland. DÀrefter blir det en kort andhÀmtning i form av högtryck och sol under torsdag dag i stora delar av landet. Men nya skurar, eventuellt kraftiga, kommer in söderifrÄn pÄ fredagen, enligt SMHI.
ââDet kan bli kraftiga skurar men om de kommer upp i varningsnivĂ„ Ă€r för tidigt att sĂ€ga, sĂ€ger Emma HĂ€renstam, meteorolog vid SMHI.
Sydöstra Götaland ser ut att fÄ de största regnmÀngderna.
ââDet handlar om SkĂ„ne, Blekinge, Ăland och Gotland, Ăstergötland och SmĂ„land, sĂ€ger Emma HĂ€renstam.
Ăn sĂ„ lĂ€nge Ă€r det alltsĂ„ för tidigt att pusta ut.
ââDet Ă€r bra att hĂ„lla sig uppdaterad pĂ„ varningslĂ€get, för att se hur det utvecklar sig, sĂ€ger Emma HĂ€renstam.
Höns hotade
En av mĂ„nga verksamheter som redan drabbats av höga vattennivĂ„er Ă€r gĂ„rden Irvingsholm i Tysslinge utanför Ărebro. DĂ€r hotas 100 000 höns av vattenmassorna.
GÄrdsÀgaren och Àggproducenten Lars-HÄkan Jonsson och hans anstÀllda arbetar frenetiskt med att bygga vallar för att skydda gÄrdens stora anlÀggningar. Till sin hjÀlp har de personal frÄn MSB och rÀddningstjÀnsten.
ââVi kör hĂ„rt och alla börjar bli rĂ€tt slutkörda, sĂ€ger han och tar ett djupt andetag.
ââMen vi hoppas att vi kan rĂ€dda hönsen. Jag tror att vi fixar det hĂ€r.
Sommarens vÀder har varit exceptionellt utmanande. Först torka och sedan 300 millimeter regn pÄ en mÄnad, summerar Lars-HÄkan Jonsson.
ââJag har 300â400 hektar spannmĂ„l som stĂ„r under vatten. SĂ„ det hĂ€r vĂ€dret...
Mest i Hudik
Efter de stora mÀngderna regn i veckan och förra veckan Àr det fortsatt röd varning för översvÀmning och höga flöden i GavleÄn, DelÄngersÄn och MarnÀsÄn/KolningsÄn.
Hela 14 orangea varningar för översvÀmning och höga flöden Àr utfÀrdade för bland annat Siljan, DalÀlven och DelÄngersÄn. Ytterligare elva gula varningar Àr ocksÄ utfÀrdade.
Samtliga varningar berör ett omrÄde frÄn VÀtterns norra Ànde upp till Kopparberg och Skinnskatteberg, samt frÄn Avesta till Mora och Orsa och till Bergsjö i HÀlsingland.
Just i HĂ€lsingland, i Hudiksvall, har de största nederbördsmĂ€ngderna för perioden 1â16 augusti uppmĂ€tts: 250 millimeter. Normalt för Hudiksvall Ă€r 73 millimeter â för hela augusti, enligt SMHI:s Emma HĂ€renstam. NĂ€st mest regn har Baramossa i Halland och GĂ€strike Hammarby i GĂ€strikland fĂ„tt: knappt 230 millimeter.