Hjorträtter ledde till dubbelseger i kockprogrammet

Hjort som huvudrätt var ett framgångsrikt recept i veckans "Halv åtta hos mig". Katrineholmsupplagan av tv-programmet avslutades på torsdagskvällen – med två vinnare. "Skönt att få dela segern", säger en av dem.

Nichlas Nordström gled in som reserv i "Halv åtta hos mig" – och tog hem segern. Även hunden Åke har nu blivit tv-kändis.

Nichlas Nordström gled in som reserv i "Halv åtta hos mig" – och tog hem segern. Även hunden Åke har nu blivit tv-kändis.

Foto: Rebecka Jonsson

Katrineholm2021-11-04 20:00

Veckans upplaga av TV4-långköraren "Halv åtta hos mig" har engagerat katrineholmarna. Inte konstigt, när alla fyra programmen spelats in med deltagare från hemstaden.

Först ut var Tom Pettersson, som bjöd på rökt bäver och dovhjortsrygg, medan gästerna fick mata hans boskap. I tisdags var Joanna Ciepiela Lundkvist värdinna och serverade traditionell polsk mat. På onsdagen fick programledaren Morgan Alling en riktig åktur, när Nichlas Nordström drog iväg med honom i en badring efter båten ute på Duveholmssjön. Sedan serverades smörstekt gös och helstekt hjortfilé.

undefined
Så här såg det ut när hela Katrineholmsgänget var hemma hos Nichlas Nordström.

Torsdagens final hölls hemma hos Agneta Rigo, som visade upp sin walk-in-closet och serverade löjromspizza och kaprismarinerad kycklingfilé. Hon fick sedan också äran att läsa upp resultatlistan – som den här gången hade två personer högst upp. 

– Skönt att få dela segern. Tävlingsmomentet var inte det viktigaste, men det är ju alltid kul att vinna, säger Nichlas Nordström, som tog hem vinsten på samma antal poäng som Tom Pettersson. Tom väljer däremot att avböja en tidningsintervju om programmet.

undefined
Tom Pettersson serverade också hjort – och fick dela segern med Nichlas Nordström då båda fick 26 av maximala 30 poäng.

Katrineholmskvartetten lärde känna varandra väl under inspelningsdagarna.

– Det var mycket väntetid och då satt vi och pratade mycket. Det är ett skönt gäng.

Nichlas Nordström halkade in i tävlingen lite av en slump. Det var hans granne som anmälde honom och han kom dessutom in som reserv kort innan inspelningen.

– Jag var mest orolig för hur man skulle framställas i tv, det var svårt att vara sig själv med kamerorna upptryckta i ansiktet. Jag hade halvångest i söndags, men det blev helt okej.

Programmen spelades in i maj och sedan dess har Nichlas varit tvungen att hemlighålla sin vinst.

– Det har funkat rätt bra. Folk har accepterat att jag inte fått säga nåt. Jag jobbar ju på Järvenskolan City och vissa av eleverna har frågat när programmet ska sändas.

undefined
Helstekt hjortfilé serverade Nichlas Nordström som huvudrätt. "Det verkar ha fallit dem i smaken", säger han efter den delade segern.

Inslaget där Morgan Alling åker gummiring efter Nichlas båt är lite unikt i programmet. Programledaren brukar inte vara med under inspelningarna, utan lägger på sina kommentarer i efterhand.

– Producenten ringde till Morgan. Han kom upp från Göteborg på morgonen och vi var ute med båten på förmiddagen. Sen fick han duscha och byta om hos mig innan han åkte igen. Han brukar bara dyka upp på inspelningarna två gånger om året ungefär.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!