– Man kan säga att akuten kommer hem till patienterna, säger Marie Håkansson, projektledare för närvårdsprojektet i västra Sörmland.
För patienter och anhöriga blir det inga förändringar i hur man kontaktar vården. Det ska bli likadant som tidigare, vårdcentral eller sjuksköterska på det kommunala boendet eller i hemsjukvården.
– Jag är jätteglad att den mobila äldreakuten kommer igång. Det är alltid till fördel för medborgarna när olika huvudmän och verksamheter jobbar tillsammans. Tryggheten ökar för många äldre och deras anhöriga när man kan stanna i sitt hem, säger Monica Johansson (S), ordförande för primärvårdsnämnden och även för nämden för samverkan kring socialtjänst och vård.
Det mobila närvårdsteamet är en testorganisation tillsammans med Katrineholms kommuns särskilda boenden, korttidsboenden och hemsjukvård och vårdcentralerna i Katrineholm, samt hemsjukvård och boenden i Malmköping och Sparreholm tillsammans med Malmköpings vårdcentral. Det hela är en del i utvecklingen av närvården i västra Sörmland som bygger på samverkan. Till årsskiftet ska även Vingåker och Flen vara med i verksamheten.
Det finns sedan tidigare ett mobilt team som utgår från Kullbergska, utvecklat av läkaren Laszlo Böhm och sjuksköterskan Barbro Berglund. Den vården gäller framför allt patienter med kol och hjärtsvikt. De båda kommer nu även att arbeta med den mobila äldreakuten. Barbro Berglund ska alternera med kollegan Stina Nilsson. Läkare i akutbilen blir Dan Hegewald, som har en ersättare i Laszlo Böhm.
Sjuksköterskan Stina Nilsson ser fram emot att åka ut med den mobila äldreakuten.
– Det ska bli intressant att få vara med och starta upp något nytt. Det känns spännande och roligt. För mig som sjuksköterska känns det utvecklande att få komma hem till patienterna, göra bedömningar och se hur vi kan hjälpa dem, säger hon.
Läkaren Laszlo Böhm säger:
– Jag har ju varit med ett tag. Det här är en utveckling, värt att prövas.
De lokala förutsättningarna är olika på olika ställen, och det tar ett tag innan allt sätter sig, konstaterar han.
– Det är en fråga om samverkan. Vi har känt när vi har varit ute att det är ett väldigt positivt mottagande från hemsjukvården, säger Dan Hegewald.