Lena Nyberg har sinne för detaljer

Med ett närgånget objektiv kryper fotografen Lena Nyberg tätt inpå fallande vattendroppar. Resultatet visas just på Koordinaten i Oxelösund

lena nyberg.jpg

lena nyberg.jpg

Foto:

Konst2014-04-26 07:34

Lena Nyberg var åtta eller nio år när hon fick överta pappas gamla kamera hemma i Trosa.

– Jag var jätteavundsjuk på mina kompisars Instamatic-kameror som man enkelt kunde knäppa bilder med. Själv fick jag trixa med ljusmätare och mäta avstånd innan jag kunde ta mina fotografier, men i efterhand har jag ju insett hur mycket jag lärde mig på det, säger Lena Nyberg.

Fotointresset har hängt med hela livet, men de sista sju, åtta åren har fotograferandet blivit mer målmedvetet. Numera bor Lena i Kalmar och har haft en del utställningar där, men i helgen blir det vernissage på Koordinaten i Oxelösund där hon visar sina närstudier av vattendroppar.

– Jag har tagit bilder på droppande vatten hemma vid diskbänken och experimenterat med färgat vatten och olika bakgrunder som ger spännande mönster och former i dropparna, berättar Lena.

Andra bilder är tagna ute i naturen, men även då är det vattendroppar som gäller.

– När man fotograferar så här nära uppfattar man saker som man inte kan se med ögat. Jag har till exempel tagit bilder på sileshår ute på en myr, och i de bilderna ser man så otroligt många färger som man inte lägger märke till i verkligheten.

För Lena är det viktigt att bilderna är estetiskt tilltalande, men hon vill gärna att betraktaren ser mer än så.

– Jag hoppas att andra också upptäcker de figurer och vackra former som reflekteras i vattendropparna. Det blir väldigt spännande färger och mönster.

Det låter nästan som om du målar med kameran?

– Ja, så är det. Men måleri har aldrig varit aktuellt för mig. Det är kameran som är min grej.

Fakta: Utställningen har vernissage i dag, lördag, och pågår till den 13 maj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!