Det var en varm sensommarsol som la sig över bygdeborna när årets upplaga av Laxnegillet gick av stapeln under lördagen. Dagen började med bakluckeloppis nere vid fotbollsplanen och fortsatte med allehanda aktiviteter uppe vid Laxnegården. Störst fokus låg på barnen som kunde välja mellan allt från att kolla in Gåsinge Räddningsvärns brandbil till att låta sig ansiktsmålas.
- Det var så många som tyckte det var bra förra året så vi bestämde ganska snabbt att göra en repris i år. Det mesta är för barnen. Vi har även en konstrunda uppe i huset, säger Peter Hägglund, ordförande i föreningen Laxnegården.
Konstnärerna som ställer ut är Bo Löfgren och Kerstin Pettersson. Den senare har tidigare varit verksam som illustratör för fackpressen under många år och var även den första kvinnan att få sina illustrationer publicerade i den svenska versionen av humormagasinet MAD på 80-talet.
- Det här är Ulf Lundell, säger hon och visar en karikatyr av den svenska rockikonen.
Utanför Laxnegården fortsatte aktiviteterna långt in på eftermiddagen. Extra stor uppståndelse blev det när brandkårens maskot Flammy gjorde entré vid brandbilen. Det resulterade i både välvilligt kramkalas och flerfrontiga fäktningsdueller med uppblåsta ballongsvärd. Alla överlevde lyckligtvis och kunde strax fortsätta njuta av dagen. För bygdens nytillkomna invånare var Laxnegillet extra uppskattat.
- Det är här är väldigt kul. Vi har ganska nyligen flyttat hit så det är trevligt att komma hit och träffa grannarna, säger Miguel Annefalk, som precis avstyrt en potentiell härdsmälta efter att sonen Noa, 2, tappat sin godisklubba i gruset.
På kvällen - när barnen gått och lagt sig - var det fest med dans och levande musik. Men hur det gick där, det vet bara Laxneborna.