Det brinner i det gamla stationshuset i Mölnbo utanför Gnesta. Larmet kom till SOS vid 19-tiden och räddningstjänsten är på plats med enheter från tre stationer.
– Huset är uppdelat på en verkstadsdel och en bostadsdel och det är i verkstadsdelen som det brinner, vi jobbar nu med att hindra spridning till bostadsdelen, säger Ante Hägglund på Södertörns brandförsvarsförbund.
Det finns uppgifter om att personer har varit hemma i bostadsdelen, men de är i säkerhet och ingen har kommit till fysisk skada.
Det föreligger ingen spridningsrisk till andra byggnader i närheten. Huset byggdes redan på 1860-talet, men den ursprunngliga verksamheten lades ner 1964.
Vid 20-tiden började räddningstjänsten få kontroll på läget och de var "försiktigt positiva" kring möjligheten att rädda den eldhärjade byggnaden. De räknar med att insatsen kommer att pågår ett bra tag till under kvällen.
Huset ligger precis intill järnvägsspåret och efter räddningstjänstens önskemål stoppades all tågtrafik förbi Mölnbo i cirka 30 minuter. Vid klockan 20.40 kunde tågen börja rulla så sakteliga igen.
Räddningstjänstens insats pågick fortsatt vid 21.30-tiden. Då var insatsen framförallt inriktad mot vinden.
– Vi håller på och frilägger tak nu för det finns kutterspån uppe på vinden så vi ska de till att det inte tar sig i det, säger Ante Hägglund.
Den tidigare prognosen gäller fortsatt, enligt Hägglund: De är "försiktigt optimistiska" när det gäller chansen att rädda huset.
Bostadshuset, som ligger precis intill, har räddningstjänsten lyckats freda helt.
De räknar med att vara kvar fram till klockan 23, ungefär.