Tisdagen var 70-årsdagen av Auschwitz befrielse, ett koncentrationsläger där den tyska regimen dödat mellan en och två miljoner människor. En årsdag som sedan 2005 är proklamerad av FN som en internationell minnesdag för Förintelsens offer.
I Nyköping ordnade, som tidigare år, Ungdom mot Rasism och Ungdomsfullmäktige ett fackeltåg som gick från Teaterparken till Culturum. Där fortsatte minnesstunden med tal och musik i Olrogsalen, ett program skapat av unga som aktivt deltar i kampen mot rasism och för alla människors lika rättigheter.
Vendela Carlfjord, ordförande i Ungdom mot Rasism i Nyköping, inledde med att läsa en text skriven av Nyköpingsbon Isabella Andersson, riksorganisationens ordförande:
– Vi brukar på Förintelsens minnesdag prata om att "det får aldrig hända igen", men vi vill att 2015 blir året då allt fler är beredda att agera mot det som redan händer.
Ur texten hämtade Vendela Carlfjord nutida exempel på olika gruppers utsatthet, där människor genom propagandaspridning och mytbildning drabbas av allt från rasistiska tillmälen till rena attacker mot sina religiösa byggnader.
– Vi känner en djup oro över vad som sker i Sverige och Europa, men har stora förhoppningar om att 2015 kan bli ett år där antirasismen och kampen för alla människors lika rättigheter och möjligheter tar ett steg framåt, citerade hon sin riksordförande.
Därefter följde en musikstund där ungdomar bjöd på tal, sång och musik, där medkänslan och våra olika livsvillkor stod i fokus. Ett finstämt program, som inte lämnade någon i publiken oberörd.
Sofia Jansson, Ungdomsfullmäktiges samordnare, avslutade med att berätta om sitt möte med Hédi Fried, en av de få kvarlevande personerna från nazisternas fångläger. Ett möte med djup inverkan:
– Det var kört. Jag grät. Och bestämde mig för att börja kämpa för ett samhälle där alla människor klassas som just människor. Där värdet på ditt liv, din kropp och din rätt till självbestämmande inte skulle värderas olika, baserat på något som religion, sexuell läggning, kön eller könsidentitet eller något annat som skiljer oss åt, berättade Sofia Jansson, som än i dag är påtagligt berörd av Hédi Frieds berättelse.
– Därför vill jag tacka er alla som är här i dag. Som vägrar att glömma och visar aktivt var ni står, och hjälper oss i kampen mot intolerans, främlingsfientlighet, rasism och antisemitism.
Årsdagen av Auschwitz befrielse är sedan 2005 proklamerad av FN som en internationell minnesdag för förintelsens offer. I Auschwitz deltog under tisdagen en svensk delegation med överlevare från Förintelsen, kronprinsessan Victoria, kulturministern Alice Bah Kuhnke och riksdagens talman Urban Ahlin.
Medverkande i minnesstunden på Culturum i Nyköping: Vendela Carlfjord, Julia Eriksson, Daniel Geite, Mustafa Kablawi, Sofie Hagfalk Woss, Eize Hyvönen, Moa Berg och Sofia Jansson.