5000 släktforskarekommer till Nyköping

Nu står det klart att Släktforskardagarna 2015 arrangeras i Nyköping. Ett evenemang som lockar cirka 5000 historieintresserade varje år.

Nyköping2014-08-18 10:07

– Det här känns verkligen jättekul, säger Barbro Stålheim, ordförande i Nyköping-Oxelösunds Släktforskarförening som också ansvarar för evenemanget.

Bakom Släktforskardagarna 2015 står även Sveriges släktforskarförbund och Arkiv digital. Cirka 5000 personer, framför allt från Norden och USA, förväntas komma. Arrangörerna har därför redan abonnerat Rosvalla den 28-30 augusti 2015.

– Det här är en jättestor händelse, jag tror aldrig Nyköping har haft ett så här stort kulturevenemang, säger Barbro Stålheim.

För att vara ute i god tid har därför släktforskarföreningen bokat upp samtliga hotell i området för sista helgen i augusti 2015. Enligt Barbro Stålheim ansökte de redan för 15 år sedan om att få anordna Släktforskardagarna, men nekades.

– Vi fick nobben och blev såklart väldigt ledsna, säger hon.

Hur kommer det sig att ni fick anordna evenemanget i år då?

– Det har nog med flera anledningar att göra, dels är det säkert för jag sitter som förbundsordförande i Sveriges släktforskarförbund och dels för att jag tidigare har varit projektledare för Släktforskardagarna, men då var det i Gävle 2012.

För visst verkar det vara mycket jobb. Barbro Stålheim berättar att de nu håller på med uppbyggnaden av evenemangets hemsida och att i slutet av augusti ska de marknadsföra sig själva på årets Släktforskardagar, som går av stapeln i Karlstad. I september väntar sedan arbetet med att boka upp de föreläsare samt 80-90 utställare som förväntas komma, flera från USA.

– Men sedan ska man komma ihåg att det inte bara handlar om släktforskning, många historieintresserade dyker också upp, säger Barbro Stålheim och fortsätter:

– Det är liksom gräddan av Sveriges arkiv och bibliotek som kommer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om