Lilith föddes på länssjukhuset Ryhov i Jönköping på kvällen den 26 maj.
– Jag var så rädd när jag åkte in till förlossningen, säger Elin.
Jerry är dömd för mord och har avtjänat åtta år av ett femtonårigt fängelsestraff. Han flyttades till Nyköpingsanstalten några dagar efter jul förra året. Elin var då mitt i graviditeten. Paret började tidigt planera för att Jerry skulle kunna vara med under förlossningen. Han hade goda förhoppningar att beviljas permission. Enligt flickvännen Elin är han på väg att placeras i öppen anstalt med lägre säkerhetsklass och det juridiska ombudet framhåller i ett överklagande att han genomfört ett stort antal permissioner utan anmärkning.
Men pandemin slog till och den 12 mars stoppades alla permissioner och anhörigbesök på landets fängelser. Elins mage växte och oron inför den kommande förlossningen blev bara starkare.
Lilith är parets första barn. De träffades via en av Elins bekanta som satt på samma anstalt som Jerry.
– Han dök upp som vänförslag på facebook. Vi började prata där, och när min bekanta hade permission och åkte hem till sin familj i Jönköping följde han med. Då fastnade vi för varandra.
När det stod klart att Jerry inte kunde vara med fysiskt vid förlossningen diskuterades digitala lösningar.
– Plan B var ett videosamtal. Enligt anstalten skulle det gå att ordna.
Men det kom inga formella beslut.
– De sköt på svaret, sa att det nog skulle gå att ordna, att vi kunde få svar nästa dag. Så var det i månader. Vi bad om ett besked men fick inte ens ett nej. Det hade besparat oss mycket. Nu blev det upp och ner hela tiden.
När barnet skulle komma hängde allt i luften. Elin åkte in till sjukhuset och Jerrys mamma ringde anstalten och berättade för personalen att förlossningen var igång.
Förlossningspersonalen har varit beredda att göra allt för att Jerry skulle kunna vara med på ett eller annat sätt när Elin födde deras barn.
– De har verkligen varit jättegulliga. De har varit förvånade över hur kriminalvården hanterat detta.
Först dagen efter att Lilith var född fick Jerry prata med Elin i telefon. Det tog tre dagar innan han fick se sin dotter via Skype.
Men efter att kriminalvården har lättat på permissionsstoppet har tre månader gamla Lilith träffat sin pappa för första gången.
– Vi möttes på ett hotell i Norrköping. Det var fantastiskt.