Coronalyft för Autoexperten: "Folk tar hand om bilarna"

Det fortsätter att gå bra för Autoexpertens väl inarbetade butik i Spelhagen. "Det gick bra redan innan coronan och vi har haft ytterligare en uppgång under coronatiden", säger platschefen Tony Andersson.

Jonas Eriksson och Johan Arogén Elzén i kassan på Autoexpertens butik i Spelhagen.

Jonas Eriksson och Johan Arogén Elzén i kassan på Autoexpertens butik i Spelhagen.

Foto: Joachim Sorbe

Nyköping2021-05-11 18:15

– Coronan har bidragit till att folk använder sina bilar på ett annat sätt än tidigare. Man lagar och tar hand om sin egen bil mer när man inte använder företagsbilar i samma utsträckning. Man lägger pengarna på sin bil när man ska semestra hemma istället för att åka utomlands, säger Tony Andersson. 

Han är platschef för Autoexpertens butik i Spelhagen. Butiken bedriver försäljning till konsument och har ett grossistlager som servarar både Autoexperten egna verkstäder och andra verkstäder i Nyköping med omnejd. Butiken har nio anställda. 

– Det ökar med nästan en anställd om året, säger Tony. 

Han uppskattar att butiken har ökat sin försäljning med cirka 15 procent per år under de senaste åren. Förutom att pandemin har fått folk att lägga mer pengar på sina bilar beror framgången på att fler verkstäder i Nyköpingsområdet har anslutit sig till Autoexperten. Även på riksplanet ökar kedjan sin marknadsandel. 

– Jag försöker att tillsammans med mina utesäljare få fler verkstäder att ansluta sig till Autoexperten. Vi hjälper dem att bli en Gokänd Bilverkstad. Sedan har de även möjlighet att handla från vårt lokala lager och få snabb service med delar. Om de är anslutna till en så stor kedja som vi är så påverkar det deras inköpspriser också. 

Hur trivs ni i Spelhagen?

– Det är ett bra område nära stan. Sedan kanske vi inte har det bästa skyltläget, men vi har funnits här så länge så att folk hittar oss i alla fall, säger Tony. 

Autoexpertens butik är en av de verksamheter som ligger i det kluster av bilföretag som fastighetägaren Klövern har skapat i byggnaden som tidigare tillhörde Saab. 

– Spelhagen växer och det är en allmän uppfräschning i området så att det är bra. Klövern har lagt ner rätt mycket pengar på fastigheten med ombyggnad av LED och ny takläggning under förra och förrförra året. 

I butiken märks det även att det ligger en bilprovning i form av Carspect i den andra änden av byggnaden. 

– Storsäljaren är varningstriangeln. De springer över och köper den här, säger Johan Arogén Elzén som jobbar i butiken. 

undefined
Johan Arogén Elzén med en varningstriangel som är butikens storsäljare. En förklaring till den strykande åtgången är att butiken ligger i samma byggnad som en bilbesiktning.

Autoexperten är en rikstäckande kedja som består av cirka 60 butiker och 400 bilverkstäder. Alla bilverkstäder ägs och drivs som egna företag. Bilverkstäderna är certifierade enligt standarden Godkänd Bilverkstad. För närvarande är åtta verkstäder i Nyköpingsområdet anslutna till Autoexperten. Det senaste tillskottet i kedjan är Rehns Gummi i Nyköping. 

– De har gjort en nysatsning och anslutit sig till oss, säger Tony. 

Sedan årsskiftet ingår även Motorkonsult som har en bilverkstad i bilhuset i Spelhagen och som även driver Lindqvist Gummi i Oxelösund. 

– Det är jättefina verksamheter som också har bidragit till att vi har fått en ordentlig ökning, säger Tony. 

Säljaren Jonas Eriksson visar runt i det stora grossistlagret bakom butiken som innehåller allt från bromsbelägg och luftfilter till torkarblad och kopplingsvajrar. Sortimentet är mycket brett. 

– Smågrejer som saxpinnar och olika säkringar ger inte en stor försäljning på en gång. Att sälja en o-ring ger kanske bara en krona. Men om vi kan hjälpa en kund med lite udda grejer kommer han tillbaka när han ska ha bromsar. Då ger det mer försäljning, säger Jonas.

undefined
Säljaren Jonas Eriksson i Autoexpertens grossistlager som innehåller allt från bromsbelägg och luftfilter till torkarblad och kopplingsvajrar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!