"De får åtminstone tak över huvudet"

När missbrukare hänvisas till vandrarhemmet är det inte vård. – Då är det för att de är bostadslösa och de får åtminstone tak över huvudet, säger Louise Ankarfjäll (S), ordförande i socialnämnden i Nyköpings kommun.

NYKÖPING2014-11-18 21:57

Louise Ankarfjäll känner inte igen Karin Ekoffs beskrivning, att missbrukare tvingas bo på vandrarhem och hotell.

– Men jag tror inte att hon ljuger. I akuta situationer kan det säkert bli frågan om hotell, säger hon.

Så länge en missbrukare inte har dömts till tvångsvård är det ett eget ansvar att söka vård för sitt missbruk.

– Klart som sjutton att vården ska vara frivillig. Och skulle den vara så dålig skulle det väl inte vara fullt på behandlingshemmet Nygården, vi har kö dit, säger Louise Ankarfjäll.

– Och de som inte får plats men behöver vård erbjuds plats på andra institutioner.

Karin Ekoff kritiserar också sekretessen, att föräldrar till myndiga missbrukare stängs ute och inte blir delaktiga.

– Men sekretessen kan brytas om personen skriver på ett medgivande. Men jag förstår de anhöriga, jag skulle själv bli upprörd om jag inte fick veta, säger Louise Ankarfjäll.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om