Ett tydligt sommartecken är när det lilla, blå tåget börjar köra runt på Nyköpings gator och torg. Förskolebarn, turister och andra tar sig gärna en tur för att spana in sevärdheter och samtidigt vila benen.
Men en liten annons i SN:s onsdagstidning väckte nyfikenheten kring Tuffiståget. "Bokningskalendern förlorad, alla bokningar måste göras om".
Vad hände egentligen, Olle Fredriksson, mannen bakom tåget?
– Ja, du kan aldrig ana... I lördags var vi i Alicante, på en marknad. Det var folk så in i bomben. Kalendern ser väl ut som en plånbok och jag hade den i fickan. Så den försvann.
Oj. Var det pengar i den också?
– Nä, de kammade noll. Jag hade inte så mycket som en svensk ettöring. Men alla bokningar och alla nummer till kunderna.
Hur många bokningar var det?
– Kanske 30 stycken. Tio har redan hört av sig och bokat igen, men resten! Det är till exempel en grupp på kanske 25 personer från Eskilstuna som jag inte vet hur jag ska nå.
Så hur gör du nu?
– Jag har varit till Kullbergs och köpt en ny kalender och hoppas på att alla hör av sig. Dottern fixade ut en rad på facebook också. Jag kör fyra dagar i veckan, fem turer per dag.
Du har ingen backup på bokningarna?
– Jag är ju inte så mycket för datorer, men kanske att min fru och dotter kan hjälpa till och ordna något framöver. Jag har ju egentligen fallit för åldersstrecket, men jag kör så länge jag orkar!