Halt på vägarna – flera olyckor under fredagen

Under natten och morgonen bidrar halkan till flera olyckor – bland annat blockerade en långtradare delar av E4 under sju timmar.

Vid niotiden på morgonen var trafiken igång igen efter lastbilsolyckan på E4.

Vid niotiden på morgonen var trafiken igång igen efter lastbilsolyckan på E4.

Foto: Pontus Stenberg

Nyköping2023-12-01 09:20

Vid tvåtiden i natt inträffade en olycka med en långtradare på E4 strax söder om trafikplats Gammelsta, mellan Stavsjö bruk och Jönåker.

Lastbilsekipaget – dragbil och släp – körde in i vajerräcket och blockerade körfält i båda riktningarna. Det pågick arbete för att få motorvägen fullt körbar igen. Enligt Trafikverket rådde stor påverkan på trafiken under hela morgonen. Det blev långa köer åt båda håll.

– Under tiden kan trafiken ledas om i ett körfält, men när bärgaren kommer blir det stopp. Ekipaget måste bort från mitträcket, sade Torbjörn Lindqvist, vakthav ande befäl på polisen, under natten.

Under många timmar sköt Trafikverket fram prognosen för när trafiken skulle rulla igen, då bärgarna hade andra uppdrag och tog tid på sig. Strax efter sju var två tungbärgare på plats, och vid nio var det full framkomlighet på vägen, enligt Trafikverket.

– Det var mycket halt och problem med att få dit bärgare, säger Mikael Nygren på Södertörns brandförsvarsförbund.

Men det var inte bara på E4 det small. 

Strax efter klockan två natten mot fredag, på Trosavägen i Sjösa, körde en bil av vägen och hamnade på taket. En person fördes till sjukhus. Det är oklart om denne blev skadad. Polisen misstänker inget brott.

– Det ses som en trafikolycka utan misstanke om brott, säger Torbjörn Lindqvist.

Vid 06.30 var det även någon som körde på en lyktstolpe vid Spelhagen i Nyköping, vilket orsakade en del besvär i morgontrafiken.

undefined
Den här påkörda stolpen hände ut över vägen och orsakade problem för trafikanter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!