I Nyköping ligger födelseöverskottet på 18 nyfödda mellan 1 januari till 30 juni. Det är visserligen strax under länets totala antal på 21 som hålls högt av Eskilstunas födelseöverskott på 85 nyfödda, men Nyköping har haft en positiv trend de senaste tre åren och Urban Granström (s), kommunalråd i Nyköping, ser positivt på ökningen.
– Det är jätteroligt, för jag tror att en stad behöver unga för att kunna utvecklas, säger Urban Granström.
Han tror också att många småbarnsföräldrar som flyttar till Nyköping som sedan skaffar fler barn.
– Vi har sett att inflyttning sker framför allt i två kategorier. Dels är det unga under 35 med mindre barn samt de över 55 då barnen flyttat hemifrån. Sen tror jag att många ser sig omkring i mälardalen och ser Nyköping som ett bra alternativ. Det är billigare men fortfarande en relativt stor stad och nära till Stockholm, säger Granström.
Totalt ökade Sörmlands befolkning med 1673 personer under första halvan av året till totalt 282339 innevånare. Nyköping ökade med 344 innevånare till totalt 53852.